Міграційний потенціал України в оцінках українських експертів

Європа без бар’єрів презентує ключові висновки дослідження проекту «Міграційний потенціал України в контексті набуття безвізового режиму з ЄС», Чи вплине скасування візового режиму на кількість потенційних мігрантів з України до Європейського Союзу?. Дослідження проведено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Донецький інститут соціальних досліджень і політичного аналізу та вісім партнерських організацій громадської ініціативи «Європа без бар’єрів» влітку 2011 року виконали масштабне дослідження міграційного профілю України в контексті перспектив запровадження безвізового режиму Україна-ЄС за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду «Відродження».

Україна стереотипно вважається країною підвищеного міграційного ризику, пов’язаного з виїзною міграцією громадян України, зокрема до країн Європейського Союзу. Панування хибних тверджень про високі міграційні ризики та поширення злочинності в країнах ЄС після скасування візових режимів для громадян третіх країн, не додають процесу візової лібералізації додаткових стимулів для розвитку, натомість підживлюючи скептичне сприйняття безвізових перспектив України окремими країнами-членами ЄС.

Сучасні виклики міграційної політики формують потребу у певній деміфологізації міграційних настроїв українських громадян та системного дослідження внутрішніх і зовнішніх переміщень населення

Пропонуємо вашій увазі першу частину результатів ексклюзивного дослідження, що розкриває ймовірні обсяги міграції українців до країн-членів ЄС та Шенгену у разі скасування віз з боку Європейського Союзу. У дослідженні можна також знайти багато цікавої інформації, зокрема щодо міграційних мотивацій сучасних українців, стримуючих чинників, перелік країн, до яких найбільше прагнуть потрапити українські мігранти та багато іншого.

 Основні висновки

Структура Шенгенського міграційного потенціалу

Донецький інститут соціальних досліджень і політичного аналізу в партнерстві з аналітичними центрами громадської ініціативи «Європа без бар’єрів» реалізував масштабний проект по визначенню ймовірного обсягу міграції українців до інших країн, зокрема до Європи. Дослідження проведене влітку 2011 р. за загальнонаціональною вибіркою в 3002 особи.

Аналітики роблять ключовий висновок, що виражені орієнтації на переїзд до іншої країни на тимчасові заробітки або й постійне проживання, якщо ситуація в країні не зміниться чи погіршиться, мають загалом 7% населення. Постійно чи часто думають про можливість поїздки до країн Європейського Союзу (Шенгенської зони) 11% людей, тоді як ніколи чи дуже рідко – 69%. Чіткі плани стосовно виїзду за кордон на тривалий термін проживання (більше півроку) мають сьогодні 5% громадян. Введення безвізового режиму для короткострокових поїздок до країн Шенгену незначно вплине на міграційну поведінку українців. Наявність зараз візового режиму з Європою абсолютна більшість не вважає значною перепоною для еміграції чи трудової міграції, але для туристичних чи особистих поїздок він є помітною перешкодою.  

 

 

Українці прагнуть виїжджати передусім до тих країн, культура яких їм подобається і де мешкають їх родичі чи знайомі, а саме – до держав Європи (40%), Росії (19%) та США й Канади (14%). З європейських країн найбільше хочуть поїхати до Німеччини й Італії (по 22%) та Франції (17%). Проте небагато хто з опитаних має реальний досвід виїзду за кордон, зокрема доля тих, хто був у країнах Шенгену, складає тільки 12%. Головним стримуючим чинником закордонних поїздок чи виїзду є відсутність достатніх коштів, однак у разі відміни візового режиму з ЄС такою можливістю готові відразу скористатися 15% респондентів. Закордонний паспорт мають тільки 32% українців (більше всього в західних областях – 40%, менше всього в східних – 28%).

Як свідчать результати дослідження, ключовим фактором, що впливає на прагнення українців виїхати за кордон, є поточна соціально-економічна ситуація. 36% опитаних негативно оцінюють її зміни за останній рік. Щодо подальших перспектив, то розподіл оптимістів і песимістів майже симетричний – по третині (33% та 32%), приблизно стільки ж вважає, що змін не станеться. 41% респондентів вказали, що нічого не можуть вдіяти для того, щоб покращити становище.

 

 

 

Завантажити презентацію повністю ви зможете тут

Подальші результати очікуйте вже зовсім скоро.

 

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus

01030 Київ, Україна
Вул.. Володимирська 42, оф.21
т./факс +38 (044)2386843, 2308376
office.europewb@gmail.com

Сайт створено в рамках Ініціативи з розвитку аналітичних центрів, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» (МФВ) у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів (TTF) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні (SIDA). Відповідальність за зміст сайту несе ГО «Європа без бар’єрів».

(С) 2016-2017 ГО «Європа без бар’єрів». Усі права захищено
Flag Counter
Показати
Сховати