Громадський моніторинг і сприяння реалізації ефективної політики управління кордонами України з країнами Шенгену

Залучені в процеси управління кордонами актори і органи, що працюють на кордоні, не мають усталеної практики комунікації як між собою, так і з суспільством – частково через їх належність до сфери безпеки, яка є доволі закритою. Це призводить до неефективності у впровадженні змін, що мають зробити кордон з країнами Шенгену безпечнішим і зручнішим.

Попри очевидний прогрес, досі існують як конкретні проекти, так і більш загальні питання облаштування кордону, які роками перебувають на порядку денному, однак не втілюються і не вирішуються, зокрема, через брак комунікації та координації серед стейкхолдерів.

Серед них такі:

  • у 2015 році було підписано міжурядову угоду про “польський кредит”, з якого мали реконструювати шість ключових доріг та кілька пунктів пропуску. П’ять років потому реконструкція доріг перебувала на початковій фазі, а реконструкція пунктів пропуску – на етапі розроблення проектної документації.
  • Багато років не вирішується питання відкриття нових пунктів пропуску на українсько-польському кордоні (останній запрацював у 2014 році), облаштування сервісних зон, розвитку можливостей для пішохідного і велосипедного руху. При цьому польська сторона неодноразово заявляла, що будь-які нові інфраструктурні проекти на кордоні можуть бути початі тільки після завершення усіх інших зобов’язань, які взяла на себе Україна.
  • Схожою є ситуація на кордоні з іншими шенгенськими країнами – Словаччиною й Угорщиною. З 2017 року не може бути імплементовано “угорський кредит” на реконструкцію прикордонних доріг у Закарпатській області, а на пункті пропуску “Ужгород” українська сторона чотири роки не може обладнати пішохідно-велосипедну лінію, яка повністю готова зі словацького боку.

Діяльність проекту спрямована на те, аби розширити випробувану на українсько-польському кордоні методологію дослідження проблем кордону на весь європейський кордон із країнами-членами Шенгену.

У рамках проекту буде проведено кількарівневе дослідження основних проблем польського, словацького та угорського відрізків кордону з Україною. За його підсумками буде розроблено Дорожню карта сприяння управлінню кордонами з країнами Шенгену, яка запропонує список конкретних практичних кроків на втілення нереалізованих проектів – передусім через вдосконалення механізмів координації та комунікації учасників процесу управління кордонами.

Підтримка: МФ Відродження

Термін: березень – листопад 2020 року

Photo by Victor Xok on Unsplash

01030 Київ, Україна
Вул. Пирогова, 10Г
т./факс +38 (044)2386843, 2308376
office.europewb@gmail.com

Сайт створено в рамках Ініціативи з розвитку аналітичних центрів, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» (МФВ) у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів (TTF) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні (SIDA). Відповідальність за зміст сайту несе ГО «Європа без бар’єрів». (С) 2009-2020 ГО «Європа без бар’єрів». Усі права захищено
Flag Counter
Показати
Сховати