Запровадження безвізового режиму до кінця листопада малоймовірне – “Європа без бар’єрів”

Увечері 23 жовтня прес-службою Президента було поширено повідомлення під заголовком «Україна отримає безвізовий режим наприкінці листопада», де стверджувалося, що «до проведення Саміту “Україна-ЄС” у Брюсселі 24 листопада для громадян нашої держави буде запроваджено безвізовий режим».

Незважаючи на те, що у наведеній у тексті повідомлення цитаті Президента сказано тільки про ухвалення рішення щодо безвізового режиму Європарламентом, заголовок і підзаголовок подані так, ніби йдеться про повне завершення процедури внесення України до списку країн, громадяни яких мають право на в’їзд до країн Шенгену без віз.

Саме так сприйняли це повідомлення багато  українських ЗМІ.

«Україна отримає безвізовий режим з ЄС до кінця листопада – Порошенко» «Порошенко пообіцяв українцям безвізовий режим вже в листопаді цього року» – стверджують заголовки з провідних медіа.

Однак у процедурі ухвалення рішення щодо безвізового режиму Європарламент є тільки передостанньою інстанцією. Після євродепутатів ухвалити рішення має також Рада ЄС, а після цього відповідне рішення має бути опубліковано в офіційному Віснику ЄС та набути чинності на 21-й день після публікації. Крім того, ще до голосування в Європарламенті три інститути влади ЄС мають досягнути узгодженої позиції щодо новацій у процесі перемовин, відомих як «триалог».

Якщо дата ухвалення рішення Європарламентом до 24 листопада виглядає абсолютно логічною і технічно можливою (наступна пленарна сесія ЄП триватиме з 21 по 24 листопада, до того часу цілком можливе завершення триалогу щодо України), то остаточне рішення ЄС на цю дату є малоімовірним, як і набуття чинності безвізовим режимом до кінця наступного місяця.

Теоретично можна припустити, що за наявності політичної волі з боку ЄС Рада ЄС дійсно оперативно відреагує і ухвалить своє рішення одразу слідом за Європарламентом, однак попри це набуття чинності «безвізом» в листопаді неможливе, якщо ЄС буде дотримуватися своєї стандартної процедури ухвалення рішень.

На жаль, більшості інформаційних повідомлень на цю тему за останні роки бракує фахового пояснення щодо того, про які етапи процедури йдеться і що означають рішення, ухвалені різними євроінституціями. Через це проміжні рішення нерідко подаються як остаточні, знову і знову створюючи хибні очікування і підриваючи довіру до органів влади й українських медіа. Те ж само стосується численних дат набуття чинності безвізовим режимом, названих за останні роки.

У зв’язку з цим ми закликаємо українські медіа, політиків і органи влади надавати українцям об’єктивні та перевірені дані щодо перспектив отримання безвізового режиму з ЄС і уникати прогнозування точних дат у ситуаціях, коли такий прогноз не може бути точним.

Громадська організація «Європа без бар’єрів»

01030 Київ, Україна
Вул. Пирогова, 10Г
т./факс +38 (044)2386843, 2308376
office.europewb@gmail.com

Сайт створено в рамках Ініціативи з розвитку аналітичних центрів, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» (МФВ) у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів (TTF) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні (SIDA). Відповідальність за зміст сайту несе ГО «Європа без бар’єрів».

(С) 2016-2017 ГО «Європа без бар’єрів». Усі права захищено
Flag Counter
Показати
Сховати