Які зміни у перетині кордону чекають на українців через 2 роки і чому необхідно готуватись до них вже зараз
За останній тиждень в Європарламенті розглянули одразу дві нові системи контролю над подорожуючими до ЄС – Європейську систему інформації та авторизації подорожей (ETIAS) та Європейську систему в’їзду та виїзду (EES). Обидві новації запрацюють не раніше 2020 року та стануть суворим фільтром для осіб, які перевищили термін свого перебування в Шенгенській зоні, нелегальних мігрантів та злочинців. Європейський Союз вводить нову автоматизовану систему дозволів на поїздку та підрахунку днів перебування у Шенгенській зоні, а з програмами, як кажуть, «не домовишся».
EES – автоматика замість штампів у паспорті
25 жовтня Європарламент підтримав нову Європейську систему в’їзду та виїзду (EES), яка прискорить перевірки на зовнішніх кордонах Шенгенської зони. Система замінить ручне штампування паспортів – тепер кількість днів перебування в ЄС буде рахувати програма, а не прикордонник вручну. Це суттєво прискорить перетин кордону та полегшить виявлення осіб, які «затримались» в зоні Шенгену та перевищили ліміт свого перебування, а також спростить виявлення шахрайства з документами чи особистістю.
В новій системі зберігатиметься така інформація про громадян країн-не-членів ЄС, які в’їжджали на територію Шенгенської зони: ім’я та прізвище, проїзний документ (паспорт), відбитки пальців, зображення особи, дата та місце, коли особа в’їжджала та виїжджала з Шенгенської зони або ж дата коли людині було відмовлено у в’їзді. Інформація буде фіксуватися як для мандрівників, яким потрібна віза, так і для осіб з так званих «безвізових» країн, яким дозволено перебування в Шенгенській зоні до 90 днів протягом періоду 180 днів, серед них – для українців.
ETIAS – дозвіл на в’їзд до країн ЄС замість візи
Після введення в дію нової системи ETIAS, українці будуть зобов’язані подавати електронну заявку напередодні в’їзду до країн ЄС. Система буде обов’язковою для громадян усіх «безвізових» для ЄС країн: США, Канади, Австралії, Молдови, Грузії, України, а також інших приблизно 60-ти країн та територій. Одразу про виключення. В системі ETIAS не потрібно буде реєструватись:
- власникам довгострокових віз,
- учасникам місцевого прикордонного руху,
- громадянам з дипломатичними паспортами,
- членам екіпажу суден або літаків під час здійснення служби,
- членам сім’ї громадян ЄС та громадян третіх країн, які користуються правом вільного пересування в ЄС та мають дійсну карту проживання,
- особам яких визнано біженцями, особам без громадянства,
- іншим особам, які проживають в ЄС та мають проїзний документ, виданий державою-членом ЄС.
Для заповнення заявки необхідно буде зайти на веб-сайт або мобільний додаток системи та заповнити електронну форму. Заявка не потребуватиме особливих зусиль, її заповнення триватиме 10-20 хвилин – обіцяють розробники. До системи потрібно буде вносити особисту інформацію (ім’я, дату та місце народження, стать, громадянство, контактну інформацію та домашню адресу), інформацію про проїзний документ (термін дії закордонного паспорту, країну видачі) та країну першого в’їзду в Шенгенську зону. Окрім того, заявнику необхідно буде поінформувати систему:
- про будь-які засудження за серйозні кримінальні правопорушення, такі як тероризм, сексуальна експлуатація дітей, торгівля людьми або наркотиками, вбивства та зґвалтування,
- про перебування в конкретних зонах конфліктів,
- про адміністративні рішення покинути ЄС протягом останніх десяти років, винесені заявнику.
Заповнювати заявку необхідно буде особливо уважно, адже у разі надання недостовірних даних, у дозволі на поїздку буде відмовлено.
Обробка заявки може тривати від декількох хвилин до 72-х годин. Авторизація буде дійсна протягом 3 років без обмежень на поїздки. Якщо термін дії закордонного паспорту закінчиться раніше ніж термін авторизації, повторно авторизуватись потрібно буде вже з новим закордонним паспортом.
У первинному документі про ETIAS, підготовленому Єврокомісією пропонувалось встановити вартість авторизації на рівні 5-ти євро. Однак депутати Європарламенту переглянули вартість у бік збільшення, тепер вона складатиме 10 євро. Деякі мандрівники будуть звільнені від сплати цього збору:
- особи віком до 18 років та старше 60 років,
- члени сімей громадян ЄС або громадян третіх країн, які користуються правом вільного пересування в ЄС,
- студенти та аспіранти, що подорожують у навчально-виховних цілях та викладачі, які їх супроводжують,
- дослідники, які подорожують з метою проведення наукових досліджень,
- представники неприбуткових організацій віком до 25 років, які беруть участь у семінарах, конференціях або спортивних, культурно-освітніх заходах, організованих неприбутковими організаціями.
Що важливо, остаточне рішення про в’їзд до країн ЄС прийматимуть прикордонники. Тож, як і раніше, необхідно бути готовими до запитань про мету і тривалість поїздки і мати супровідні документи.
Але система ETIAS буде відсіювати осіб, яким заборонено в’їзд, які здійснили факт злочину або користуються загубленими або вкраденими документами. Для цього програма автоматично буде перевіряти заявників у таких європейських базах даних, як Шенгенська інформаційна система (SIS), нова систему в’їзду/виїзду (EES), а також у базах даних Європолу та Інтерполу. Для уточнення інформації заявнику може бути запропоновано надати додаткову інформацію про себе, а у виняткових випадках – особу буде запрошено на співбесіду. При цьому, якщо заявник зволікатиме з відповіддю, йому буде відмовлено у дозволі на поїздку.
Кому ж ще ETIAS буде відмовляти у попередній авторизації? Передусім, особам, які становлять ризик неврегульованої міграції до країн ЄС або загрозу безпеці чи тим, хто несе високий епідемічний ризик. Відмову отримують і ті, щодо кого в Шенгенській інформаційній системі наявні застереження, як-от:
- особу визнано винною у вчиненні злочину на території ЄС і засуджено до ув’язнення на строк від 1 року;
- є підстави вважати, що особа вчинила тяжкий кримінальний злочин або має намір вчинити такий злочин на території будь-якої держави-члена ЄС;
- особа була вислана з ЄС;
- особі було відмовлено у в’їзді або заборонено проживати в державах-членах ЄС через недотримання національних правил в’їзду або проживання.
Якщо заявнику буде відмовлено у в’їзді, в системі буде вказано причини відмови та можливості оскарження рішення. Але апеляція буде проводитися в тій країні ЄС, яка прийняла рішення стосовно заяви, а це дорого і складно.
19 жовтня драфт регламенту про нову Європейську систему інформації та авторизації подорожей ETIAS було схвалено Комітетом з питань громадянських свобод, правосуддя та внутрішніх справ Європарламенту. Як тільки документ в цілому затвердить Європарламент, розпочнеться переговорний процес між Європарламентом та Радою ЄС щодо остаточної форми законодавства.
___
Схожі системи вже працюють у США і Канаді, і певні їх елементи планує запустити на своїх кордонах Україна (див. статтю Що відбувається з “новим контролем” для громадян РФ), тому можна говорити про якщо не глобальний, то поширений тренд зміцнення кордонів з використанням нових технологій, які роблять процес «зміцнення» менш болючим для прав і свобод пересічного законослухняного громадянина, який в’їжджає в іншу державу. І хоча ці зміни спрямовані на підвищення безпеки як мандрівників, так і країни, що їх приймає, а це – обов’язкова умова вільного пересування, також очевидним є, що з’являється і – хай і не надто великий – новий бар’єр, який принесе нові обмеження та ризики.
Вочевидь, з розвитком цих систем ставатимуть гострішими питання безпеки персональних даних і питання допустимої міри контролю держав над пересуванням громадян, тоді як звичні нам проблеми з чергами, корупцією, неякісними сервісами будуть поступово відходити у минуле.
Читайте також:
Безвіз. Що складніше: отримати чи втримати?
Підписуйтеся на наш канал у Telegram