Безвізовий поїзд. Звіт

11 червня 2017 року група українських громадських активістів, аналітиків, експертів, митців і журналістів здійснила історичну першу подорож з безвізовим перетином кордону.

Як це було

Вже о 6 ранку 11 червня на першій платформі Центрального залізничного вокзалу почали збиратися журналісти, які знімали та брали інтерв’ю у нечисленних перехожих.

О 6:30 на платформі почався спільний брифінг віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванни Климпуш-Цинцадзе, Надзвичайного і Повноважного Посла Республіки Польща в Україні Яна Пєкло та Голови відділу преси та інформації Представництва ЄС в Україні Юрґіса Вілчінскаса.

IMG_9476

Іванна Климпуш-Цинцадзе: Фактично Європа визнала, що євроінтеграція нашої країнипроцес незворотний. Нашу спільну роботу визнали. Ми довели собі і світу, що можемо досягати амбітних цілей. Дуже вірю в те, що цей досвід надихне нас на більші здобутки.

IMG_9528Ян Пєкло: Я думаю, що вам треба було дати безвіз рік тому. Я щасливий, що я сьогодні можу бути тут з вами і можу сказати, що запрошую вас до Польщі, вас всіх, в безвізовому режимі

IMG_9694

Ірина Сушко: Ми хочемо таким чином відсвяткувати цей довгоочікуваний день, але не тільки – ще поділитися думками про минуле і про майбутнє свободи пересування у світі, адже сьогодні право на вільний рух все частіше і все більше загрожене безпековими викликами, які змушують держави вдаватися до тих чи інших обмежень і провокують поширення ізоляціоністських настроїв, ксенофобії, мігрантофобії, закриття кордонів у світі. І мені тим більше приємно, що Україна та ЄС спромоглися разом протистояти цій тенденції, запровадивши вільний режим подорожування на тлі агресії Російської Федерації, яка, здавалось би, мала перекреслити всі сподівання і замкнути для наших громадян західні кордони.

IMG_9567

Також українські та європейські посадовці фотографувалися з учасниками поїздки і давали інтерв’ю численним журналістам.

IMG_9704

На початку подорожі кожен з пасажирів “безвізового вагона” отримав сувенірний квиток і виступив з коротким словом.

IMG_9659

IMG_9660 IMG_9667

IMG_9709 IMG_9711

IMG_9728 IMG_9733 IMG_9737 IMG_9738 IMG_9742 IMG_9760Далі спілкування в поїзді тривало в режимі “вільної трибуни”.

У Львові до пасажирів долучилися Мирослав Маринович і Ірина Магдиш.

19113237_1524717094226356_966542524_n

Фото: Сергій Стуканов, Громадське Радіо

Голова Фонду “Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва” соціологиня Ірина Бекешкіна просто в поїзді провела бліц-опитування експертної спільноти, презентувавши його результати під час вечері у Польщі.

Після Львова учасники поїздки провели фотофлешмоб у сусідніх вагонах, фотографуючись із банером поїздки разом з іншими пасажирами.

IMG_9828 IMG_9845 IMG_9841 IMG_9837

Український прикордонний і митний контроль минув дуже швидко.

IMG_9809

Також дуже оперативно провели контроль і польські прикордонники.

IMG_9901

Прибуття

На вокзалі у Перемишлі потяг зустріла українсько-польська делегація політиків і журналістів, до якої увійшли Посол України в Республіці Польща Андрій Дещиця, Генеральний консул України у Любліні Василь Павлюк, заступник мера Перемишля Гжегож Гайдер, які дали на пероні спільну прес-конференцію з учасниками поїздки.

IMG_9919

Андрій Дещиця: Вітаємо в Польщі, вітаємо в Європі!

Також посол України згадав тих громадян, які загинули у боротьбі за українську демократію та проти російської агресії, і подякував полякам за допомогу в боротьбі і підтримку на міжнародній арені:

«Це історичний день для України і для Польщі. Ми стали ближчими до Європи. За це ми боролися на Майдані. Я хочу, аби ми пам’ятали тих, хто сьогодні не може бути з нами – героїв Майдану та воїнів, які захищають нас від російської агресії. Перед нами ще багато щоденної праці задля зближення з ЄС. Наш наступний крок – це членство в ЄС. Але, можливо, нам треба йти дорогою Польщі. Спочатку вступити в НАТО, а потім в ЄС».

IMG_9994

Гжегож Гайдер: Маю надію, що впровадження безвізового режиму стане черговим важливим кроком для зближення двох народів

IMG_0012

Олександр Сушко: «Безвіз – це падіння символічного берлінського муру. І це не просто питання подорожей, це питання самореалізації, професійного зростання людей, комунікації»

З перону частина учасників повернулася назад (наприклад, письменник Андрій Курков, який вже наступного дня презентував в Одесі свій останній роман “Шенгенська історія”). .

Решта відбула до сусіднього містечка Красичин, де ввечері відбулася вечеря за участі українських дипломатів та більшості пасажирів “безвізового вагона”.

IMG_0094Під час вечері учасники ділилися історіями, спогадами та міркуваннями про шлях України до безвізового режиму, майбутні перспективи.

Олександр Сушко згадував початок руху до безвізового режиму:

“До 2003 року інтерес до питання віз був суто академічним. Західна Європа була чимось далеким і недоступним, а найближчі західні сусіди мали відкриті дл українців кордони. Переломний момент настав у 2003 році, коли Польща запровадила візовий режим.

Тоді виникла ідея про спрощення оформлення віз (visa facilitation). Україна першою уклала таку Угоду у 2008 році. Серби були вже після. Ми насправді проторили шлях купі країн.

І тоді в 2008 році виникла ідея – вимагати від ЄС переліку критеріїв, виконання яких дозволило б запровадити безвізовий режим. Ми прийшли з цією ідеєю до європейців, і вони її начебто проігнорували, але вже в 2010 році ми отримали План дій з візової лібералізації.

Сьогодні, коли ми отримали безвізовий режим, нам потрібно знайти наступну велику ідею. Бо без великих ідей нічого не рухається”

Мирослав Маринович говорив про перспективу членства в ЄС:

“Я пам’ятаю той момент, коли був відкритий простір до Польщі, а потім перекрився. Звісно, я міг поїхати, але було відчуття бар’єру. Сьогодні цього відчуття нема. Щиро кажучи я, можливо, зараз скажу ледь не єресь. Я боявся би входження зараз України в ЄС, поки вона не відчує, що наша країна – єдиний організм. Нам ще так багато треба працювати над собою, над своїм самоусвідомленням. Нам треба подолати величезні прогалини у правовому полі. Східна Німеччина пережила цей колапс, а ми можемо не пережити. Нам треба переймати культурні стандарти. Ми та Європа ще не говоримо однією мовою. Коли ми спілкуємося з Європою, то нам треба, вибачте за таке порівняння, або трохи звужувати, або трохи розширювати колії. Так просто не можна в’їхати у Європу». (Цитується за статтею Тетяни Катриченко).

Додаткові матеріали:

Повний фотозвіт з поїздки (102 фото)

 Перший безвізовий поїзд, 11-12 червня 2017 року

 

Збірка відеосюжетів про поїздку:

Анонс 1

Анонс 2

Прес-реліз

Програма

Захід було організовано ГО «Європа без бар’єрів» та партнерами з інтернет-видання «Європейська правда» й Інституту світової політики, що виборювали безвізовий режим.

Захід відбувся під егідою Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства за підтримки проекту “Громадська синергія”, що фінансується Європейським Союзом та реалізується Міжнародним фондом «Відродження».


Підписуйтеся на наш канал у Telegram

01030 Київ, Україна
Вул. Пирогова, 10Г
т./факс +38 (044)2386843, 2308376
office.europewb@gmail.com

Сайт створено в рамках Ініціативи з розвитку аналітичних центрів, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» (МФВ) у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів (TTF) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні (SIDA). Відповідальність за зміст сайту несе ГО «Європа без бар’єрів». (С) 2009-2020 ГО «Європа без бар’єрів». Усі права захищено
Flag Counter
Показати
Сховати