Кордон Україна-ЄС. Огляд новин за січень 2022 року

Головні новини, пов’язані з кордоном Україна-ЄС, за період з 10 січня по 7 лютого 2022 року

І. ПЕРЕТИН КОРДОНУ

Нові правила в’їзду в ЄС

Білих і чорних списків країн більше не буде.

Рада Європейського Союзу ухвалила рішення про зміну правил пересування для туристів. Від 1 лютого 2022-го рішення про перетин кордону ухвалюватимуть на підставі COVID-сертифікату та стану здоров’я людини, а не епідеміологічної ситуації у країні походження.

Нові рекомендації спрямовані на полегшення безпечних подорожей в Європі та пов’язані з поширенням європейського COVID-сертифіката і підвищенням рівня вакцинації. Винятком з правил слугуватимуть регіони зі складною епідеміологічною ситуацією, пише Суспільне.

Оригінал документа можна знайти за посиланням.

Україна ще декілька тижнів дозволятиме виїзд з “придністровськими” номерами

Кабінет Міністрів України доручив здійснювати пропуск через митний кордон України з метою транзитного проїзду через територію України до Республіки Молдова «автотранспортних засобів з нелегітимними «придністровськими» номерними знаками», зазначених у наданому Посольством Республіки Молдова в Україні списку, а також всіх «автотранспортних засобів з нелегітимними «придністровськими» номерними знаками», які раніше були допущені до міжнародного дорожнього руху і сьогодні перебувають в Україні, у такі строки:

– на в’їзд в Україну з метою транзитного проїзду до Республіки Молдова: з 24 січня 2022 року по 24 лютого 2022 року;

– на виїзд з території України до Республіки Молдова: з 24 січня 2022 року по 01 квітня 2022 року.

Нагадаємо, Україна минулого року заборонила в’їзд авто з “придністровськими” номерами.

Подорожчання закордонних паспортів

З 1 січня 2022 року Державне підприємство «Поліграфічний комбінат «Україна» змінює вартість бланків окремих біометричних документів. Зміна вартості пов`язана із підвищенням цін на сировину та матеріали, а також через зростання вартості доставки виготовлених документів Державним підприємством спеціального зв’язку.

У зв’язку з цим зросте загальна вартість оформлення паспорта громадянина України у формі ID-картки та паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Документ Вартість до 31/12/2021 Вартість з 01/01/2022
Паспорт громадянина України (ID-картка) вперше – безкоштовно Вперше – безкоштовно
– до 20 робочих днів – 363 грн. (126 грн. вартість адмінпослуги та 237 грн. – вартість бланка) – до 20 робочих днів – 372 грн. (126 грн. вартість адмінпослуги та 246 грн. – вартість бланка)
– до 10 робочих днів – 489 грн. (252 грн. вартість адмінпослуги та 237 грн. – вартість бланка) – до 10 робочих днів – 489 грн. (252 грн. вартість адмінпослуги та 246 грн. – вартість бланка)
Паспорт громадянина України для виїзду за кордон – до 20 робочих днів – 694 грн. (352 грн. вартість адмінпослуги та 342 грн. – вартість бланка) – до 20 робочих днів – 733 грн. (352 грн. вартість адмінпослуги та 381 грн. – вартість бланка)
– до 7 робочих днів та до 3 робочих днів у разі наявності підстав – 1046 грн. (704 грн. вартість адмінпослуги та 342 грн. – вартість бланка) – до 7 робочих днів та до 3 робочих днів у разі наявності підстав – 1085 грн. (704 грн. вартість адмінпослуги та 381 грн. – вартість бланка)

II. РОЗВИТОК КОРДОНУ

Зрушення в проблемі польських дозволів на вантажні перевезення

Вперше за кілька років Україна та Польща наблизилися до вирішення проблеми нестачі польських дозволів для українських перевізників на вантажні перевезення по території Польщі.

Проблеми з Польщею почалися у 2018 році, коли Варшава заявила про скорочення річної квоти для українських автоперевізників із 200 до 130 тис. Згодом вдалося домовитися про компроміс – квота складатиме 160 тис. дозволів. Цього також було недостатньо, проте ситуація вирішувалася у ручному режимі – у другій половині року польська сторона погоджувала додаткову кількість дозволів.

Така ситуація призводила до суттєвих проблем для українських перевізників і періодичного виникнення аномальних черг на кордоні. На поступ у вирішенні проблеми, імовірно, вплинули наміри України звернутися до арбітражу ЄС, а також блокування транзиту польських вантажних вагонів.

Більше – у статті Європейської правди.

Державна підтримка проєктів транскордонного співробітництва

Мінрегіон проводить конкурсний відбір проектів (програм) транскордонного співробітництва, яким може надаватися державна фінансова підтримка. Можуть бути профінансовані проєкти транскордонного співробітництва, за обов’язкової умови співфінансування з місцевого бюджету.

Документи для участі у конкурсному відборі подаються виключно в електронному вигляді до 17 год. 00 хв. 18 лютого 2022 року включно.

Детальніші умови – на сайті Мінрегіону.

Митниця: Україна готується до повноцінного запуску системи NCTS

NCTS – технологія, яка лежить в основі європейської Конвенції про процедуру спільного транзиту. Вона пов’язує митні служби в країнах-учасницях Конвенції, дозволяючи обмін митними даними. Україна почала впровадження NCTS у березні 2021 року.

У травні 2022 року Україна очікує фінальну моніторингову місію DG TAXUD, яка зробить висновок про готовність України щодо вступу до Конвенції і цілком імовірно, що у листопаді 2022 року в Україні розпочнеться міжнародне застосування NCTS 4 фази.

Про це розповів заступник Голови Держмитслужби Владислав Суворов на панельній дискусії “Українська митниця і європейські стандарти: виклики, завдання, рішення”, що відбулася в Українському кризовому медіа-центрі на початку лютого.

Прикордонники освоюють французькі вертольоти AIRBUS Н125

Харківська окрема авіаційна ескадрилья поповнилася двома сучасними бортами AIRBUS Н125 Два нові гвинтокрили AIRBUS H125, постачання яких відбувається в рамках угоди між Урядами України та Франції, прибули в аеропорт «Харків» 13 січня.

Нагадаємо, у листопаді-грудні 2021 року в Україну прибули 5 вертольотів AIRBUS H125, закуплених Україною для Державної прикордонної служби. Ще 2 прибули у січні 2021 року. Всього їх має бути 24.

Ці гвинтокрили оснащені оптико-електронною системою спостереження, яка дозволяє вести моніторинг, в тому числі у інфрачервоному режимі. При цьому тепловізійна камера здатна виявити транспортний засіб на відстані до 20 кілометрів. Обладнання дає можливість не лише вести запис відео у високій якості, а й за допомогою супутникового обладнання в режимі реального часу передавати його.

За посиланням можна подивитися, як літають нові гелікоптери в одеській ескадрильї.

III. СТАТИСТИКА ТА ДОСЛІДЖЕННЯ

Підсумки року

Держприкордонслужба підрахувала кількість пропускних операцій за 2021 рік. За переважною більшістю показників, у порівнянні із цифрами 2020-го, відзначається істотне зростання.

Згідно з інформацією ДПСУ, беззаперечним лідером для українців залишається Республіка Польща – понад 4,4 млн поїздок (+13%) наших громадян до цієї країни. Друге місце дістається Туреччині із загальною кількістю понад 2 млн українців (*2,1 р.), які здебільшого прямували на відпочинок. Третє – із понад 1,7 млн пропускних операцій (+5%) отримує Угорщина.

Удвічі зросла й кількість подорожей українців до Єгипту – понад 1,4 млн. А от РФ демонструє планомірний спад. Минулого року до країни-агресора їздили на 12% українців менше.

Істотний приріст у відсотковому плані демонструють Румунія, Молдова, Словаччина та Німеччина – +32%, +16%, +2% та +20% відповідно. Водночас, кількість громадян України, які їздили в Білорусь, знизилася більш ніж удвічі.

Всього український кордон у 2021 році перетнули 39,05 млн разів, що майже на 20% більше, ніж 2020 року, однак усе ще у 2,5 рази менше, аніж у допандемічний 2019.

Опитування для експортерів про електронну чергу перетину кордону

У першому півріччі 2022 року в Закарпатській області (ПП Ужгород і ПП Чоп (Тиса)) мають запрацювати пілотні проєкти електронної черги перетину кордону (е-черги) для вантажних автомобілів (Постанова КМУ № 1393 від 09.12.2021).

Запрошуємо представників експортерів відповісти на декілька важливих питань щодо перспектив функціонування е-черги.

Результати опитування буде представлено Офісу Віце-прем’єр-міністра питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, Державній прикордонній службі, Державній митній службі та іншим зацікавленим органам влади.

Заповніть анкету: https://forms.gle/2scMoC7sC7MWecMd6

Час заповнення: до 5 хв.

Дедлайн: 10 лютого (включно)

Матеріал створено у рамках проєкту “Пошук оптимальних моделей управління кордонами для поліпшення роботи кордонів України з країнами ЄС” за підтримки Міжнародного Фонду “Відродження” Висловлені думки не обов’язково відображають позицію Міжнародного фонду “Відродження”

01030 Київ, Україна
Вул. Пирогова, 10Г
т./факс +38 (044)2386843, 2308376
office.europewb@gmail.com

Сайт створено в рамках Ініціативи з розвитку аналітичних центрів, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» (МФВ) у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів (TTF) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні (SIDA). Відповідальність за зміст сайту несе ГО «Європа без бар’єрів». (С) 2009-2020 ГО «Європа без бар’єрів». Усі права захищено
Flag Counter
Показати
Сховати