МЗС подав на візу

Вчора громадська ініціатива “Європа без бар’єрів” представила результати моніторингу діяльності консульств європейських держав в Україні. Як виявилося, ряд дипломатичних установ порушує внутрішнє законодавство ЄС, занижуючи рівень віз, які видаються українцям. У МЗС знають про цю проблему. Україна ініціювала новий формат переговорів з ЄС, що, як очікується, вже в короткостроковій перспективі допоможе вирішити проблеми громадян, часто відвідують Євросоюз. Статтю написав Сергій Сидоренко, журналіст газети “Комерсант Україна”.

Моніторинг діяльності консульств Країни-членів Євросоюзу, що входять в шенгенську зону, проводиться "Європою без бар’єрів" (ЕББ) щорічно, починаючи з 2006 року. Громадян опитують на виході з дипустанов і візових центрів. За результатами опитування складено рейтинг адекватності вимог консульств при видачі віз. Найбільш різкі зміни продемонструвала Литва, посольство якої традиційно вважалося лояльним до громадян України.

У 2010 році Литва займала 2-е місце в рейтингу, проте потім консульство країни фактично припинило видачу багаторазових віз, опинившись у хвості рейтингу (ділить 14-15-е місця з Чехією). Традиційно недружніми до українських мандрівникам залишається Греція (17-е місце) перш за все через консульства в Маріуполі. "Минулого року лише 45% подали документи в це консульство отримали візи. Це абсолютний антирекорд! Цього року показник зріс до 57%, але і це не дуже втішно", – сказав експерт ЕББ Володимир Кіпень. У Іспанії, Італії та Португалії (16, 18, 19-е місця) показник відмов нижче, але вони вимагають від заявників величезний пакет документів, перекладених на національні мови або в ряді випадків на англійську, що багаторазово збільшує фактичну вартість візи.

Антирейтинг очолила Бельгія, де експерти констатували безліч проблем, у тому числі недотримання внутрішнього законодавства ЄС. Кореспондент "видання" перевірив відомості ЕББ і переконався, що співробітники бельгійського консульства дійсно порушують положення візового кодексу (ВК) ЄС, відмовляючись призначати заявникам співбесіди в посольстві і направляючи всіх до комерційного посередника – у візовий центр. Лише після цитування кореспондентом "видання" положень ВК представники консульства визнали, що зобов’язані приймати громадян, але дату візиту до консульства так і не призначили.

Але найбільш масовим порушенням законодавства ЄС є штучне заниження рівня виданих віз. Так, ст. 24 ВК ЄС зобов’язує консульства видавати багаторазові візи терміном від 6 місяців до 5 років за умови позитивної візової історії заявника. "Останнім часом консульства почали безпідставно видавати короткострокові візи на три дні замість річних", – стверджує голова Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко. Особливо частими стали випадки видачі так званих "помилкових мультивіз" – багаторазових віз терміном дії в один місяць, тиждень чи навіть кілька днів.

У розпорядженні "видання" виявилися внутрішні дані дослідження ЕББ, які доводять, що консульства дійсно практикують масову видачу "помилкових мультивіз", завищуючи статистичні показники своєї роботи (див. таблицю). Так, у Литви, Словенії, Португалії та Бельгії від 86% до 100% багаторазових віз видано на термін менше півроку (велика частина з них – до місяця), що доводить явне порушення консульствами цих країн норм ВК ЄС.

На звіт ЕББ вже відреагували в ряді дипустанов, пообіцявши виправити недоліки в роботі. "З серпня в Маріуполі почав роботу новий консул, і я сподіваюся, що таких проблем більше не буде", – заявив посол Греції Георгіос Георгунтзос, визнавши, що в останні роки консульства його країни допускали випадки необгрунтованих відмов у видачі візи. "Шість місяців тому консульство дозволило приймати документи англійською. За два роки ми зменшили відсоток відмов з 10% до дуже низьких показників. Ми скоротили час прийняття рішення з 10 до 5 днів. Хоча ми як і раніше неідеальні і будемо надалі покращувати нашу діяльність ", – пообіцяв віце-консул Іспанії Хосе Аларкон.

 

Про проблеми з дотриманням законодавства європейськими консульствами знають і в МЗС. Як розповів радник відділу візової політики департаменту консульської служби МЗС Віталій Мошковський, України вже ініціювала переговори про візової лібералізації. За словами чиновника, в діючий договір про лібералізацію візового режиму між Україною та ЄС передбачається внести три зміни: уніфікувати стандартний перелік документів, необхідний усіма консульствами, зобов’язати консульства приймати в обхід візового центру громадян, які звернулися до них більш ніж за 2 тижні до дати подання документів , а також усунути можливість видачі "помилкових мультивіз". "Ми попередньо погодили, що в тексті будуть чітко позначені терміни дії багаторазових віз – рік, два, п’ять років. Це позбавить консулів можливості безпідставно видавати піврічні і ще більш короткострокові візи після річної", – розповів представник МЗС. Необхідно відзначити, що візи терміном на 2-5 років передбачені і договірною базою, але на практиці країни ЄС видають їх украй рідко.

Переговори з цього питання можуть бути завершені в короткостроковій перспективі, оскільки вони не пов’язані з виконанням довгострокового плану дій безвізового режиму. "Якщо ми зможемо змінити угоду по цих трьох пунктах, ми ліквідуємо значну частину проблем", – відзначає пан Мошковський.

 

Автор: Сергій Сидоренко,

Газета "Комерсант Україна", №151 (1425)

01030 Київ, Україна
Вул. Пирогова, 10Г
т./факс +38 (044)2386843, 2308376
office.europewb@gmail.com

Сайт створено в рамках Ініціативи з розвитку аналітичних центрів, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» (МФВ) у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів (TTF) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні (SIDA). Відповідальність за зміст сайту несе ГО «Європа без бар’єрів». (С) 2009-2020 ГО «Європа без бар’єрів». Усі права захищено
Flag Counter
Показати
Сховати