Неформальний саміт лідерів ЄС щодо міграції: ключові тези

У неділю, 24 червня, 16 лідерів країн ЄС взяли участь у міні-саміті з питань міграції у Брюсселі на запрошення Президента Європейської Комісії Жана-Клода Юнкера. ЄББ зібрала основні тези з саміту з відкритих джерел.

Італія – подолання Дублінської системи притулку

Згідно з даними EurActiv, італійський прем’єр Конте прибув на саміт з планом із 10 пунктів, спрямованим на розділення порятунку мігрантів на морі і доступу до процедури надання притулку, а також скасування принципу подання прохання про притулок у першій країні в’їзду на територію ЄС, як це передбачено чинною Дублінською угодою. Також план пропонував створити більше «центрів захисту» у країнах ЄС (зараз працюють тільки в Італії та Іспанії).

“Зобов’язання з порятунку не повинні ставати зобов’язанням починати розгляд прохань про притулок кожного врятованого», – сказано в документі.

Також план пропонує урізати фінансування для країн ЄС, як не приймають біженців.

Німеччина – управління «вторинною міграцією»

Німецька канцлера Ангела Меркель прибула на саміт на тлі протиріч з партнером по коаліції та Міністром внутрішніх справ Горстом Зеєгофером, який погрожував наказати прикордонній поліції зупиняти мігрантів, якщо Меркель не знайде загального «європейського рішення».

«Якщо немає європейського рішення, ми муситимемо діяти на національному рівні», – цитує його Politico.

Зеєгофер закликав повертати на кордонах Німеччини мігрантів, які вже подали прохання про притулок в іншій країні ЄС (так звана «вторинна міграція») .

Підсумовуючи саміт, Меркель сказала що рішення може бути знайдено через дво- або тристоронні угоди, якщо немає одностайності в ЄС-28.

«Ми знаємо, що Європейській Раді, на жаль, ми не знайдемо повне рішення питання міграції. Тому будуть двосторонні і тристоронні угоди, як ми можемо допомогти одне одному – не завжди чекати на всіх 28 членів, але думати про те, що для кого є важливим. Цей пошук «modus vivendi» і продовження роботи над спільним європейським рішенням у центрі сьогоднішніх перемовин», – цитує її Reuters.

Раніше така угода вже була укладена – президент Франції Емануель Макрон погодився приймати назад шукачів притулку, які зареєстровані у Франції, і незаконно в’їхали до Німеччини.

Також Меркель сказала, що країни, яких досягає першими більшість мігрантів, не повинні бути покинуті на самоті вправлятися з цим потоком, і що новоприбулі не повинні самі обирати у якій європейській країні вони прохатимуть про притулок.

Інші

Австрійський канцлер Себастіян Курц у суботу напередодні саміту сказав, що поверне прикордонний контроль, якщо німецький Міністр внутрішніх справ почне розвертати мігрантів на кордонах Німеччини.

Лідери країн Вишеградської четвірки (Чехія, Словаччина, Угорщина, Польща) не прибули на саміт.

Прем’єр Іспанії Педро Санчез сказав, що Іспанія виконує свої зобов’язання.

«Ми проситимемо про підтримку від наших партнерів, інших країн-членів, щоб краще контролювати потік з західного Середземномор’я, від якого ми зараз страждаємо», – сказав він.

«Що важливо для Бельгії, це контроль зовнішніх кордонів Європейського Союзу. Це передумова для убезпечення вільного руху людей у Шенгенській зоні», – заявив прем’єр-міністр Бельгії Шарль Мішель.

Підсумок

Учасники саміту, схоже, погодилися, що зовнішні кордони Шенгену мають бути більш захищені і краще охоронювані, і що з певною частиною міграції потрібно вправлятися  за межами ЄС через посилення партнерства з країнами, які є транзитними або країнами походження мігрантів. Однак основна проблема розподілу міграційного навантаження всередині ЄС виглядає все ще не вирішеною.

Парадоксально, але політичні суперечності навколо міграції в ЄС посилюються на тлі суттєвого падіння кількості новоприбулих мігрантів і шукачів притулку. Згідно з даними Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців, у 2017 році кількість мігрантів, які прибули до ЄС морем, впала удвічі порівняно з 2016 роком, і так само впаде ще удвічі у 2018 році за умови збереження нинішніх тенденцій.

Джерела

УВКБ ООН

https://data2.unhcr.org/en/situations/mediterranean

Al Jazeera

https://www.aljazeera.com/news/2018/06/divided-eu-leaders-meet-migration-mini-summit-180624063852335.html

EurActiv

https://www.euractiv.com/section/future-eu/news/conte-and-macron-compare-notes-on-migration-at-mini-summit/

Politico

https://www.politico.eu/article/giuseppe-conte-italy-migration-plan-at-emergency-eu-mini-summit/

https://www.politico.eu/article/on-migration-eu-european-leaders-angela-merkel-emmanuel-macron-pedro-sanchez-unite-around-plan-to-forego-unity/

AP

http://www.independent.com.mt/articles/2018-06-24/local-news/Mini-migration-summit-EU-nations-try-to-resolve-differences-6736192343

Washington Post

https://www.washingtonpost.com/world/europe/eu-leaders-to-hold-mini-migration-summit-as-crisis-festers/2018/06/23/9c853fae-76c1-11e8-bda1-18e53a448a14_story.html?noredirect=on&utm_term=.d4f195b63bf0

The Local

https://www.thelocal.de/20180620/bavarian-csu-launch-new-attack-on-merkel-over-eurozone-budget

Reuters
https://www.reuters.com/article/us-europe-migrants-summit-highlights/eu-leaders-discuss-migration-in-brussels-idUSKBN1JK0IM

https://www.reuters.com/article/uk-eu-migration-commission-summit/threatened-by-coalition-partner-merkel-seeks-to-break-migration-deadlock-idUKKBN1JG1ZL

Фото: https://twitter.com/iverna1/status/1010902918063632384

01030 Київ, Україна
Вул. Пирогова, 10Г
т./факс +38 (044)2386843, 2308376
office.europewb@gmail.com

Сайт створено в рамках Ініціативи з розвитку аналітичних центрів, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» (МФВ) у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів (TTF) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні (SIDA). Відповідальність за зміст сайту несе ГО «Європа без бар’єрів».

(С) 2016-2017 ГО «Європа без бар’єрів». Усі права захищено
Flag Counter
Показати
Сховати