Огляд новин кордону Україна-ЄС за травень 2022 року

Зміни у митному та податковому законодавстві  в умовах  воєнного часу,  впровадження NCTS

04.05.2022 року запрацювала митна Е-декларація для гуманітарних вантажів.Сервіс доступний  за посиланням.

Іноземним громадянам та громадянам України, які не користуються електронними сервісами електронний підпис, BankID, MobileID:

 • з будь-якої країни світу можна заповнити заздалегідь митну Е-декларацію для гуманітарного вантажу;
 • всі анкети відразу потрапляють до бази даних Державної митної служби України та дублюються декларанту на електронну пошту;
 • роздрукована та підписана декларація передається представнику митниці під час проходження українського кордону.

Громадянам України, які користуються електронними сервісами електронний підпис, BankID, MobileID, оформлення митної Е-декларації гуманітарного вантажу можна також зробити через Особистий кабінет на Єдиному державному інформаційному веб порталі Єдине вікно для міжнародної торгівлі.

16.05.2022 року першому підприємству в Україні надано дозвіл на застосування спеціального транзитного спрощення в NCTS.

Таким чином, в Україні розпочався процес отримання підприємствами спеціальних транзитних спрощень у процедурі спільного транзиту (NCTS). Докладніше про транзитні спрощення в інфографіці.

Уряд схвалив зміни до Митного кодексу України для міжнародного застосування NCTS та пришвидшення митного оформлення товарів.

28.05.2022 року Кабінет Міністрів України схвалив законопроект про зміни до Митного кодексу України, необхідні для забезпечення міжнародного застосування NCTS та розширення імплементації положень митного законодавства ЄС. Тепер цей законопроект буде передано на розгляд до Верховної Ради України.

Діяльність НБУ спрямована на захист громадян, які перебувають за кордоном або прямують за кордон та запобіганню відпливу капіталу з України

НБУ продовжує уточнювати валютні обмеження, щоб мінімізувати можливості непродуктивного відпливу капіталу з країни. З 10.05.2022 року запроваджено  низку змін, що стосуються таких питань: 

 • транскордонні перекази. Іноземним інвесторам дозволено переказувати за кордон кошти, що будуть отримані після 01.04.2023 року у зв’язку з проведеною виплатою погашення або сплатою доходу за облігаціями внутрішньої державної позики (ОВДП) України згідно з умовами їх розміщення. Дозволено здійснювати перекази за кордон з метою виплати аліментів
 • розрахунки за кордоном. Тимчасово заборонені розрахунки за кордоном з метою купівлі цінних паперів, акцій, облігацій та сплати брокерських послуг за цими операціями, що здійснюються з використанням карток, емітованих українськими банками

Крім того, НБУ з 21.05.2022 року тимчасово зменшив щомісячний ліміт на зняття за кордоном готівки з гривневих рахунків, відкритих в українських банках, до 50 тис. грн в еквіваленті (зі 100 тис. грн, як було досі).  Громадяни і надалі матимуть змогу знімати за кордоном готівку з валютних рахунків, відкритих в українських банках, у межах щоденного ліміту в 100 тис. грн. Зміни також не стосуються використання платіжних карток за кордоном для розрахунків із метою оплати вартості товарів, робіт та послуг.

Зміни та особливості правового режиму перетину кордону окремими категоріями осіб

Згідно Постанови від 20.05.2022 року під час дії в Україні воєнного стану розширено можливості для виїзду за кордон деяким категоріям військовозобов’язаних чоловіків:

 • дозволено перетин кордону водіям, які перевозять медичні вантажі, вантажі гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами для потреб Збройних Сил, інших військових формувань, а також населення України, за наявності відповідних рішень про виїзд за межі України та за наявності інформації про особу у відповідній інформаційній системі, адміністратором якої є Укртрансбезпека. Водіям можна безперервно перебувати за кордоном не більше ніж 30 календарних днів. Водії компаній, що мають транспортні ліцензії, можуть перебувати за кордоном до 45 календарних днів, але це можливе лише на транспортному засобі, повна маса якого становить 3,5 т та більше.
 • рішення про виїзд за межі України працівників підприємств залізничного транспорту приймається:
 • щодо працівників АТ «Українська залізниця» та підприємств залізничного транспорту, що належать до сфери управління Мінінфраструктури;
 • щодо працівників підприємств, для яких вантажний залізничний транспорт не є основним видом діяльності – обласними, Київською міською військовими адміністраціями за місцезнаходженням таких підприємств. Залізничники можуть бути пропущені за кордон терміном не більше 6 місяців.
 • стосовно спортсменів та тренерів.

Дозволено виїзд за кордон спортсменів, які включені до складу національних збірних команд України з олімпійських, неолімпійських видів спорту та видів спорту осіб з інвалідністю; тренерів зі складу національних збірних команд, спортивних суддів та інших спеціалістів, які забезпечують, зокрема, організаційний, науково-методичний, медичний супровід, антидопінговий контроль тощо підготовки спортсменів, які включені до складу національних збірних команд України.

Підтвердними документами є рішення Мінмолодьспорту щодо включення до складу учасників спортивного заходу.

Члени національних збірних України можуть безперервно перебувати за кордоном не більше ніж 30 днів. Строк перебування за кордоном може бути збільшений у разі, коли зазначені особи братимуть участь в іншому спортивному заході в іншій країні, який починається протягом 10 робочих днів з дня завершення попереднього спортивного заходу(тобто +10 днів).

ДПСУ в  травні на своєму сайті та на офіційній сторінці в фейсбуці  систематизувала та надала ряд роз’яснень щодо виїзду за кордон окремих категорій громадян:

 • 21.05.2022 року щодо  виїзду за кордон студентів українських та закордонних вишів. Право на перетин кордону надано лише тій категорії студентів, яка має на меті продовження навчання за кордоном. Тобто, студентів очної або дуальної форми навчання. А значить слухачі вечірніх курсів, підготовчих курсів у таку категорію не входять.
 • 22.05 2022 року щодо виїзду за кордон окремих категорій чоловіків віком від 18 до 60 років, а саме:
 • чоловіків, які постійно проживають, працюють, мають договірні зобов’язання за кордоном;
 • чоловіків, що відносяться до заброньованих категорій для здійснення відрядження за кордон;
 • чоловіків, що є непридатними або обмежено придатними до військової служби (за рішенням військово-лікарської комісії)

Кількість біженців, ВПО, кордон у цифрах

Згідно з даними Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН) станом на 29.05.2022 року Україну залишило 6 801 987 біженців.

Станом 11.05.2022 року за інформацією Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України внутрішньо переміщених осіб в Україні нараховувалося вже більше 8 мільйона осіб.

З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну кордон на ділянках з країнами ЄС та Молдовою в обох напрямках перетнули понад 7,4 млн осіб.

Усього з 24.02 по 24.05.2022 року як на в’їзд, так і на виїзд з України, співробітники Держприкордонслужби оформили понад 7,4 млн осіб. З них на виїзд з країни прослідували більш як 4,8 млн осіб, переважна більшість з яких – громадяни України. Крім того, на в’їзд в Україну за цей час прослідували понад 2,2 млн громадян України.

Починаючи з 10.05.2022 року ДПСУ фіксуює перевагу в’їзду наших співгромадян в Україну над виїздом.

Міжнародне співробітництво

Згідно повідомлення  Укрінформ під час візиту в Україну Президента Польщі Анджея Дуди польській стороні була передана пропозиція щодо здійснення спільного контролю на всіх автомобільних пунктах пропуску. Про це 22.05.2022 року повідомила у фейсбуці прес служба Міністерства інфраструктури України.

Як зазначається, пропозиція розроблена Мінінфраструктури у співпраці з Міністерством закордонних справ, митними та прикордонними службами. “Завдяки підходу «єдиного вікна» тривалість оформлення та очікування в черзі скоротиться в 1,5 раза, в чому зацікавлені обидві держави”, – зауважив міністр інфраструктури Олександр Кубраков. На сьогодні спільний прикордонно-митний контроль вже проводиться на чотирьох пунктах пропуску на українсько-польському кордоні.

Президент України Володимир Зеленський  у виступі у Верховній Раді, де був присутній Президент Польщі Анджей Дуда, повідомив, що Україна та Польща найближчим часом укладуть двосторонню угоду щодо спільного прикордонно-митного контролю, а згодом і єдиного умовного кордону. Текст промови опублікував 22.05.2022 року на своїй сторінці в фейсбуці заступник керівника Офісу Президента Андрій Сибіга.

В Україні стартував прийом заявок на участь у конкурсному відборі до складу Дунайської молодіжної ради, що створена у межах Стратегії ЄС для Дунайського регіону (ЄСДР). Завдання Ради сприяти посиленню участі молоді в реалізації Стратегії та просуванню молодіжної політики в Дунайському регіоні. Про це 17.05.2022 року повідомив заступник Міністра розвитку громад та територій Ігор Корховий.

Представниками від України можуть стати молоді люди віком від 18 до 28 років, які офіційно проживають на території регіонів, що залучені до ЄСДР – Чернівецької, Івано-Франківської, Закарпатської і Одеської областей. Передбачається, що до Дунайської молодіжної ради увійдуть по 2 представники кожної країни Дунайського регіону.

Обрані учасники зможуть долучитися до процесу реалізації Стратегії, пропонувати ідеї та ініціативи у рамках її тематичних напрямів, брати участь у молодіжних заходах Європейського Союзу та ЄСДР тощо.

Заявки на участь у конкурсі приймаються до 15.08. 2022 року.

Більше інформації про відбір, критерії учасників, а також форма для заповнення анкети тут.

01030 Київ, Україна
Вул. Пирогова, 10Г
т./факс +38 (044)2386843, 2308376
office.europewb@gmail.com

Сайт створено в рамках Ініціативи з розвитку аналітичних центрів, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» (МФВ) у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів (TTF) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні (SIDA). Відповідальність за зміст сайту несе ГО «Європа без бар’єрів». (С) 2009-2020 ГО «Європа без бар’єрів». Усі права захищено
Flag Counter
Показати
Сховати