Скільки коштує попоїсти в Україні та країнах Європи

Набір продуктів харчування ідентичний за змістом і ваговою структурою в Україні коштує дешевше на 15-27% ніж в країнах Східної Європи та на 40-60% – у порівнянні з країнами Західної Європи.

Такими є результати дослідження, проведеного спеціалістами аналітичного центру «Європа без бар’єрів», які протягом першої половини грудня 2022 року зафіксували ціни на 494 продукти в 12 основних групах товарів 13 магазинів 2 торговельних мереж в 10 країнах світу.

Згідно з отриманими результатами сукупна вартість 38 основних продуктів харчування в представництвах торговельної мережі Auchan/Alcampo коштували в Україні – 4,1,  в Польщі – 4,7, в Румунії – 5, в  Португалії – 5,8, в Угорщині – 6, у Франції – 6,2, в Іспанії – 6,7 тисяч гривень. У той час, як магазини мережі Metro/Macro Cash&Carry пропонували аналогічний продуктовий набір в Україні за 4,4, Румунії – 4,3, Іспанії – 5,4, Болгарії – 5,5, Німеччині – 6,1, Нідерландах – 6,7 тисяч гривень.

При цьому сукупна вартість продуктів окремих груп товарів в деяких країнах була нижчою за українську пропозицію, однак за рахунок вищої ціни на товари в інших категоріях загальні витрати на набір основних продуктів виявилися більшими ніж в Україні.

Наприклад, 4 кг імпортних для більшості країн фруктів: лимонів, бананів, апельсинів і ківі, в магазинах Болгарії, Румунії та Польщі коштували дешевше ніж в українських супермаркетах – 186 (Metro), 207 (Metro) та 210 (Auchan) гривень – відповідно, проти 224 (Auchan) та 295 (Metro) гривень в Україні.

Однак, вищі ціни на продукти в інших категоріях, зокрема «Овочі», «М’ясо» та «Птиця», в країнах Східної Європи у порівнянні з Україною вплинули на збільшення сукупної вартості продуктових наборів в цих країнах.

Так 5 кілограмів овочів з борщового набору, серед яких: біла картопля, капуста білокачанна, морква, буряк і цибуля ріпчаста, коштували в Україні 80 (Auchan) та 86 (Metro), в Румунії – 87 (Metro) та 115 (Auchan), в Польщі – 114, в Болгарії – 217 (Metro) гривень. 

У той час як  3 кг м’яса: свиняча вирізка та корейка, а також гуляш яловичий, коштували в Україні 570 (Metro) та 587 (Auchan), в Болгарії – 573 (Metro), в Румунії – 662 (Metro) та 907 (Auchan), в Польщі – 903 (Auchan) гривні.

А 3 кг курки, а саме: філе, гомілки та крила, коштували в Україні 280 (Auchan) та 319 (Metro), в Польщі – 390 грн (Auchan), в Румунії – 418 (Metro) та 470 (Auchan), в Болгарії – 562 (Metro) гривні.

Крім зазначених категорій аналітики дослідили вартість продуктів в групах товарів «Хлібопродукти», «Макаронні вироби», «Крупи», «Бобові», «Бакалія», «Риба», «Молочні продукти та яйця», а також «Гарячі напої».

Цікаво, що через відмінності в структурі та культурі харчування жителів різних країн деякі продукти, які широко представлені на полицях українських супермаркетів, відсутні в асортиментах європейських магазинів.

Приміром, натомість більшості круп, які часто входять до щоденного раціону українців, а саме пшоняної, ячної, перлової і популярної в Україні гречаної, в Європі пропонують різноманітні пластівці та широкий спектр видів і сортів бобових.

Не користується попитом в європейських країнах і річкова риба, у той час як асортимент морської риби значно відрізняється від пропозиції українського мас-маркету.

Загалом в ході дослідження аналітики намагалися обирати продукцію однієї торговельної марки, а за відсутності такої орієнтувалися на товари найменші за ціною в продуктовій лінійці різних виробників в орієнтовно однаковому ціновому сегменті з урахуванням податку на додану вартість і запропонованих знижок.

Такий підхід дозволив не лише вирахувати орієнтовну вартість однакових за змістом та ваговою структурою наборів основних продовольчих товарів в Україні та країнах Європи, а й обчислити те, скільки приблизно коштуватиме місячний раціон українців як на батьківщині, так і закордоном.

За основу для розрахунку було взято Набір продуктів харчування для працездатного населення, затверджений відповідною Постановою Кабінету Міністрів України ще 2020 року.

Відповідно до цього набору, протягом року українці споживають орієнтовно 44 кг м’яса, птиці та сала, 13 кг свіжої, мороженої та соленої риби, понад 7 кілограмів різних круп, близько 4 кг макаронних виробів, майже 2 кг бобових, 95 кг картоплі і майже стільки ж інших овочів, у тому числі солених і квашених, а також близько 60 кг різних фруктів та ягід, що в сукупності становить обсяг споживання різноманітної їжі понад 650 кг на рік і майже 55 кг на місяць.

З огляду на обсяги даних, отриманих в ході моніторингу, аналітикам вдалося розрахувати вартість 45 кг харчів місячного раціону, а саме: 8,4 кг пшеничного та житнього хліба, майже 16 кг різноманітних овочів, половина з яких – картопля, 5 кг фруктів, 3,5 кг різної бакалії, у тому числі борошна, цукру та олії, 2,5 кг м’яса, по 1 кг риби та птиці, 5 літрів молока, 18 яєць, більш ніж 800 грамів сиру, 420 грамів вершкового масла,  330 грамів макаронних виробів, 200 грамів рису та 160 грамів бобових, а також 30 та 40 грамів чаю та кави.

За результатами проведених розрахунків найменша вартість повноцінного харчування протягом місяця в Україні, Польщі та Румунії, де майже 45 кілограмів їжі коштуватимуть 3,3(Auchan) / 3,8(Metro), 3,6 (Auchan) та 3,9 (Auchan) / 4,1 (Metro) тисяч гривень. В півтора рази дорожче, а саме на  45% та 49% місячний раціон в Болгарії та Португалії – 4,8 та 5 тисяч гривень, і на 60% і більше дорожче споживання їжі протягом місяця у Франції, Угорщині, Іспанії, Німеччині та Нідерландах: 5,3, 5,4, 5,5, 5,7 та 6 тисяч – відповідно.

Відтак, згідно з отриманими результатами, країнами, де харчування є найдоступнішим для гаманця українців є Україна, Польща та Румунія, де однаковий набір основних продуктів харчування коштуватиме 100-130 євро. Середньою є доступність продовольства в магазинах Іспанії, Болгарії та Португалії, де сума чеку за аналогічну сукупність товарів становитиме від 130 до 150 євро. Найдорожчим є харчування в Угорщині, Німеччині, Франції та Нідерландах, де витрати на відповідний обсяг продовольства сягає 150-175 євро.

Більше деталей в аналітичному звіті аналітично центру «Європа Без Бар’єрів» «Харчування в Україні та закордоном: скільки коштує набір основних продуктів харчування та місячний раціон українців» >>

Прес-офіс ГО «Європа Без Бар’єрів»

01030 Київ, Україна
Вул. Пирогова, 10Г
т./факс +38 (044)2386843, 2308376
office.europewb@gmail.com

Сайт створено в рамках Ініціативи з розвитку аналітичних центрів, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» (МФВ) у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів (TTF) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні (SIDA). Відповідальність за зміст сайту несе ГО «Європа без бар’єрів». (С) 2009-2020 ГО «Європа без бар’єрів». Усі права захищено
Flag Counter
Показати
Сховати