В ЄББ з’ясували подробиці перебування тимчасових переселенців з України в Європі

Онлайн або безпосередньо у відповідній установі, на декілька місяців або кілька років, з правом навідувати Україну або без. Експерти ГО «Європа Без Бар’єрів» з’ясували у який спосіб, на який період, а також з якими обмеженнями українці можуть отримати тимчасовий захист в країнах-членах Європейського Союзу.

Так у Польщі, яка від початку війни прийняла найбільшу кількість українських переселенців – нині близько 1,27 мільйонів осіб, українці мають відвідати адміністрацію гміни (громади), де вони планують перебувати, та оформити там аналог польського ідентифікаційного номеру PESEL (з печаткою “Osoba o statusie UKR”).

Цей документ надає право на перебування, роботу, медичний та соціальний захист на території Речі Посполитої протягом 18 місяців, а також можливість поїхати з Польщі в Україну чи будь-яку іншу країну на період до 30 днів.

Продовжити термін перебування в Польщі, а також збільшити час перебування в інших країнах без втрати тимчасового захисту, можливо отримавши дозвіл на тимчасове проживання (Karta czasowego pobytu).

Відповідну заяву необхідно подати не раніше ніж за 9 місяців після дати перетину польського кордону, проте не пізніше 18 місяців після 24 лютого 2022 року.

Термін дії дозволу на тимчасове проживання в Польщі складає три роки.

В свою чергу, Німеччина, в якій нині перебувають близько 600 тисяч тимчасових переселенців з України, одна з небагатьох країн, яка розширила перелік осіб – претендентів на тимчасовий захист. Країна надає його як тим, хто в’їхав на її територію після 24 лютого 2022 року, так і тим, хто перебував в ній до цього та мав посвідку на проживання, термін дії якої добігав кінця, або незадовго до початку війни знаходився на території ЄС у відпустці чи відрядженні та не мав змоги повернутися в Україну через військові дії.

Отримати тимчасовий захист у Німеччині, а також державну підтримку у вигляді надання житла, харчування та соціального захисту, можна після реєстрації в місцевому органі соціального забезпечення та отримання посвідчення про прибуття (Ankunftsnachweis).

Працювати ж на території Німеччини українці можуть після отримання тимчасового посвідчення легального перебування в країні (Fiktionsbescheinigung) або посвідки на проживання (Aufenthaltstitel), термін дії яких становить 6 місяців або 2 роки – відповідно.

При цьому виїздити за межі країни, як до України, так і на території країн Шенгенської зони, без втрати права на тимчасовий захист дозволяє виключно посвідка на проживання, яка передбачає виїзд осіб, котрі отримують соціальні виплати, строком у 21 день протягом року, і яка втрачає чинність, якщо особа залишає Німеччину з «нетимчасової причини» (наприклад навчання) та/або на понад шість місяців.

На даний час тимчасовий захист і відповідні дозволи на проживання та роботу діють у Німеччині до 4 березня 2024 року, цей термін може бути продовжений рішенням Ради ЄС.

В Італії, яка прихистила понад 150 тисяч українських тимчасових переселенців, українці мають протягом 8 днів особисто звернутися до комісаріату поліції та подати заяву про присутність на території Італії (Dichiarazione di presenza).

Якщо особа проживатиме у приватному будинку, приймаюча сторона протягом 48 годин з моменту приїзду таких осіб має подати Декларацію про гостинність (Comunicazione di ospitalità).

Після цього громадяни України подають документи до місцевої квестури (Questura – Ufficio Immigrazione) на оформлення дозволу на проживання на території Італії для тимчасового захисту (Permesso di soggiorno per protezione temporanea). Цей документ надає дозвіл на роботу для осіб віком від 16 років, доступ до медичної допомоги, освіти та навчання в італійських школах та університетах.

Граничний термін оформлення цього дозволу не визначено італійськими органами влади, але зі свідчень українців ця процедура може тривати від 1 до 3 місяців, залежно від місця тимчасового проживання. Відтак громадяни України матимуть доступ до соціального забезпечення і роботи в Італії з квитанцією, що підтверджує подачу заявки на тимчасовий захист.

Тимчасовий захист триватиме в Італії до 4 березня 2023 року, його може бути автоматично продовжено ще на один рік шестимісячними термінами.

В Іспанії, на обліку якої нині майже 138 тисяч українських тимчасових переселенців, також поширили сферу дії тимчасового захисту на тих українців, які перебували в країні ще до початку бойових дій в Україні, зокрема тих, хто мав неврегульований статус, у тому числі тих, кому було відмовлено в проханні притулку, і тих, хто внаслідок конфлікту не може повернутися в Україну.

При цьому звернення про тимчасовий захист розглядається відповідними органами Іспанії в терміновому порядку, а рішення щодо його надання виноситься протягом 24 годин після реєстрації такого звернення.

Тимчасово переміщеним особам надають ідентифікаційний номер іноземця NIE (Numero Identificacion Extranjero) та номер справи, які потрібні разом із датою народження, щоб завантажити Сертифікат тимчасового захисту (Certificado de Protección Temporal).

Цей сертифікат дозволяє проживання, а також працевлаштування на території Іспанії і діє протягом 1 року, після чого захист буде автоматично продовжено на наступний рік, за умови якщо імміграційні установи не вирішать припинити його дію.

Також після отримання сертифікату, українцям необхідно подати заявку на посвідчення особи іноземця (Tarjeta de Identificacion de Extranjero TIE), яке є підтвердженням дозволу на проживання в органах влади або приватних установах, має аналогічний йому термін дії і дозволяє особам пересування за межі Іспанії.

У Франції, де сьогодні зареєстровано майже 97 тисяч українських тимчасових переселенців, українцям видають посвідки на проживання у зв’язку з отриманням тимчасового захисту (Autorisation provisoire de séjour, APS), яка надає доступ до медичного обслуговування, соціального захисту, освіти та ринку праці особам віком від 18 років.

Строк дії цієї посвідки становить 6 місяців, який за потреби можна продовжити в період від трьох тижнів до трьох днів до закінчення терміну дії попереднього документу.

У Словаччині, що стала тимчасовою домівкою для майже 87 тисяч переселенців з України, українські громадяни мають подати до центрів біженців або в окремі відділи поліції у справах іноземців заяву на реєстрацію тимчасового притулку, заповнити яку можна в електронному вигляді заздалегідь або безпосередньо на місці.

За наявності всіх необхідних документів тимчасовий захист і відповідне «Свідоцтво про надання дозволу на проживання на території Словацької Республіки» (Potvrdenie o udelení tolerovaného pobytu na území Slovenskej Republiky) з позначкою “DOČASNÉ ÚTOČISKO” будуть видані негайно.

У разі ж, якщо в особи якийсь з запитуваних документів буде відсутній, рішення про надання тимчасового притулку цій особі прийматиметься відповідними органами протягом 30 днів.

В свою чергу, цей документ надає право на перебування та роботу, доступ до житла, послуг закладів освіти та охорони здоров’я в Словацькій Республіці, а також можливість поїхати зі Словаччини в Україну чи будь-яку іншу країну на період до 90 днів.

Дія дозволу на тимчасове проживання в Словаччині добігає кінця 4 березня 2023 року. Її може бути продовжено відповідно до рішення Ради ЄС.

У Португалії, де нині проживають майже 50 тисяч тимчасово переміщених українців, «заява про клопотання про тимчасовий захист» подається онлайн. Ця заява відкриває доступ до ринку праці, соціальної підтримки, медичного обслуговування й освіти.

Після збору біометричних даних Служба з питань іноземців та кордонів (Serviço de Estrangeiros e Fronteiras – SEF) переглядає відповідні бази даних і згодом передає дані заявника організаціям, відповідальним за автоматичне призначення ідентифікаційних номерів: податкового, соціального страхування та охорони здоров’я.

Після реєстрації особам видають підтвердження клопотання про тимчасовий захист та посвідку на проживання (Certificado de concessão de autorização de residência ao abrigo do regime de proteção temporária), яка містить QR-код аутентифікації та 3 зазначених номера.

Дозвіл на проживання дійсний один рік і може бути продовжений на два періоди по 6 місяців, і дозволяє українцям виїздити за межі Португалії без будь-яких обмежень. Однак, через відсутність фото, є ризик його неприйняття прикордонниками країн ЄС після короткострокової поїздки до України.

Для тих українців, які вирішили не користуватися своїм правом на тимчасовий захист, перебування в країнах Шенгенської зони лімітується строком 90 днів протягом 180 днів, по завершенню яких вони мають залишити територію «Шенгену».

Проте це не означає, що вони мають їхати з Європи, адже існує низка країн, які надають додаткові дні до європейського безвізу: Хорватія, Болгарія, Кіпр, Румунія, де можливе перебування за біометричним паспортом з туристичною метою ще 90 днів.

Тимчасовий захист для українців у ЄС: діючі механізми та пропозиції їх удосконалення >>

Прес-офіс ГО «Європа Без Бар’єрів»

01030 Київ, Україна
Вул. Пирогова, 10Г
т./факс +38 (044)2386843, 2308376
office.europewb@gmail.com

Сайт створено в рамках Ініціативи з розвитку аналітичних центрів, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» (МФВ) у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів (TTF) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні (SIDA). Відповідальність за зміст сайту несе ГО «Європа без бар’єрів». (С) 2009-2020 ГО «Європа без бар’єрів». Усі права захищено
Flag Counter
Показати
Сховати