Законопроект №3224: що варто знати про нові паспорти й інші документи

Що сталося?

Рада ухвалила законопроект №3224 «Про внесення змін до деяких законів України щодо документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, спрямованих на лібералізацію Європейським Союзом візового режиму для України».

Що це означає?

З набуттям змінами чинності нові норми істотно вплинуть на процедури отримання українцями більшості документів, що посвідчують особу та її статус (паспорт, закордонний паспорт, посвідчення моряка, водійське посвідчення тощо)

Скільки законів було змінено?

1. «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» (чинна версія)

2. «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» (чинна версія)

3. «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (чинна версія)

Топ-10 новацій законопроекту №3224

1. Нові паспорти (ID-картки) видаватимуться громадянам України з 14 років;

2. З таких посвідчень особи зникне російська мова – українські написи на ID-картках дублюватимуться тільки англійською;

3. ID-картки міститимуть оцифровані дані про відбитки пальців власника та електронний цифровий підпис (з 18 років); відкриття ЕЦП робитимуть безкоштовно;

4. Видавати паспорти будуть не тільки відділення Державної міграційної служби, а й Центри надання адміністративних послуг

5. З законодавства вилучено норму про відмітку про шлюб у паспорті; принаймні, на ID-картках не буде відміток про сімейний стан, як і про місце проживання (хоча така інформація теоретично може зберігатися на електронному чипі)

6. При реєстрації шлюбу свідоцтво про шлюб видаватимуть кожному з подружжя (раніше було одне на двох)

7. Українцям дозволили за заявою стандартизувати з іншими документами написання свого імені та прізвища латинкою – раніше в законі така можливість була надана тільки іноземцям і особам без громадянства

8. Законодавчо закріплено статус і документи «особи, що потребує додаткового захисту» і «трудового мігранта»

9. Законодавчо змінено терміни отримання закордонного паспорта. До цього в Законі було 30 календарних днів звичайне оформлення і 10 робочих – термінове; стало 20 робочих днів звичайне, 7 робочих – термінове (на практиці і раніше діяли саме такі терміни, відповідно до Постанови Кабміну №152, тепер усунуто юридичну колізію між законом і постановою Кабміну)

10. Органи місцевого самоврядування отримали право звільняти окремі категорії осіб від оплати вартості адміністративної послуги за  оформлення чи обмін документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, або компенсувати цим категоріям осіб частину вартості цієї послуги;

Яким був і яким став перелік документів, що посвідчують особу і оформлюються в Єдиному Держреєстрі?

Було
Стало
документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України
а) паспорт громадянина України “-“
б) паспорт громадянина України для виїзду за кордон “-“
в) дипломатичний паспорт України “-“
г) службовий паспорт України “-“
ґ) посвідчення особи моряка “-“
д) посвідчення члена екіпажу “-“
е) посвідчення особи на повернення в Україну “-“
є) тимчасове посвідчення громадянина України “-“
2) документи, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус 2) документи, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус
а) посвідчення водія; “-“
б) посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон; “-“
в) посвідка на постійне проживання; “-“
г) посвідка на тимчасове проживання; “-“
ґ) картка мігранта; ґ) Картка трудового мігранта
д) посвідчення біженця; “-“
е) проїзний документ біженця “-“
“-“ є) посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту
“-“ ж) проїзний документ особи, якій надано додатковий захист

Реформи у сфері отримання внутрішніх паспортів стосуватимуться найбільшої кількості громадян, тому ми спробували сформулювати та дати відповіді на, на наш погляд, найбільш імовірні питання.

П: Тепер обов’язково здавати відбитки пальців?

В: Громадянин може відмовитися від надання відбитків пальців під час оформлення внутрішнього паспорта – для цього потрібно написати спеціальну заяву.

П: Хто зберігатиме базу відбитків?

В: Згідно з новими правками, розпорядником Реєстру є «центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів». Наразі це Державна міграційна служба.

Однак у Реєстрі не зберігаються самі відбитки, згідно з документом «відцифровані відбитки пальців рук особи після внесення до безконтактного електронного носія та видачі документа особі вилучаються з Реєстру та знищуються». У базах залишаються їхні шаблони – математична модель зображення відцифрованих відбитків пальців рук особи, яка унеможливлює зворотне відтворення отриманих відцифрованих відбитків.

Крім того, “доступ до інформації Реєстру в установленому порядку здійснюється уповноваженими суб’єктами після відповідної авторизації із збереженням інформації про особу, яка здійснила такий доступ, введені запити, витяги, час, дату, підстави зміни, перегляду, передачі та видалення або знищення персональних даних та іншої технологічної інформації”, тобто вся інформація про те, хто і коли переглядав чи виконував інші дії з вашими даними, залишається в Реєстрі.

П: Усім потрібно йти міняти паспорти?

В: Згідно з перехідними положеннями, документи, видані до набрання чинності цим законом (1 жовтня 2016 року), є чинними протягом строку, на який вони видані.

П: На який термін видаватиметься паспорт?

В: 14-річним – на 4 роки, усім іншим – на 10 років. Тобто після 18 потрібно міняти паспорт кожні 10 років.

П: Скільки коштує оформлення паспорта?

В: Перше оформлення – безкоштовно.

Надалі вартість адміністративної послуги за оформлення паспорта громадянина України не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети складатиме 0,1 мінімальної заробітної плати, а не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети — 0,2 мінімальної заробітної плати.

Однак у вартість адміністративного збору входитимуть також вартість бланку документа і його персоналізації, яка «визначається відповідно до укладених із дотриманням вимог законодавства договорів з державним підприємством, що здійснює виготовлення бланків та їх персоналізацію».

Це суперечить нормам  Закону України «Про надання адміністративних послуг», який вимагає, щоб плата за надання адміністративної послуги (адміністративний збір) вносилася «суб’єктом звернення одноразово за весь комплекс дій та рішень суб’єкта надання адміністративних послуг, необхідних для отримання адміністративної послуги (включаючи вартість бланків, експертиз, здійснюваних суб’єктом надання адміністративної послуги, отримання витягів з реєстрів тощо).», тому в Перехідних положеннях законопроекту 3224 депутати окремо прописали, що на цей закон не поширюється дія Закону «Про адміністративні послуги».

Ці та інші особливості законодавчих змін проекту №3224 дали підставу експертові Центру політико-правових реформ Віктору Тимощуку звинуватити законопроект у корупційності.

П: У нових паспортах не буде графи «національність»?

В: Законом заборонено вимагати для оформлення документів від осіб персональні дані, що свідчать про етнічну або расову приналежність, політичні, релігійні чи інші переконання, звинувачення у скоєнні злочину або засудження до кримінального покарання, а також дані, що стосуються здоров’я або статевого життя. Окремі види даних про стан здоров’я та засудження до кримінального покарання можуть вимагатися лише якщо вони є підставою для видачі документа, що посвідчує особу.

ГО “Європа без бар’єрів”

01030 Київ, Україна
Вул. Пирогова, 10Г
т./факс +38 (044)2386843, 2308376
office.europewb@gmail.com

Сайт створено в рамках Ініціативи з розвитку аналітичних центрів, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» (МФВ) у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів (TTF) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні (SIDA). Відповідальність за зміст сайту несе ГО «Європа без бар’єрів». (С) 2009-2020 ГО «Європа без бар’єрів». Усі права захищено
Flag Counter
Показати
Сховати