Кордон-2019. Основні меседжі прес-конференції

У середу, 23 січня, в Українському кризовому медіа-центрі відбулася організована ГО “Європа без бар’єрів” прес-конференція “Кордон-2019. Підсумки і прогнози” за участі виконавчої директорки організації Ірини Сушко та речника Державної прикордонної служби Олега Слободяна.

Публікуємо основні озвучені меседжі.

Органам влади бракує координації в питанні управління кордонами – експертка

Органи влади, які ухвалюють рішення у сфері управління кордонами, недостатньо координують свої дії між собою, що знижує якість рішень.

Про це розповіла виконавча директорка ГО «Європа без бар’єрів» Ірина Сушко під час прес-конференції у Києві 23 січня.

«Відповідно до концепції інтегрованого управління кордонами, різні органи влади, що ухвалюють рішення і діють у суміжних сферах – МЗС, ДПСУ, ДМС, МВС, СБУ, РНБО тощо – повинні посилювати обмін інформації між собою і напрацьовувати механізми взаємодії, щоб забезпечити, з одного боку, ефективний контроль і попередження загроз, а з іншого – зробити Україну більш відкритою для законослухняних мандрівників. Однак деякі рішення останніх років демонструють відсутність такого узгодження дій», – пояснила вона.

Як приклад таких неузгоджених дій вона навела рішення РНБО 2017 і 2018 року про запровадження механізму попереднього повідомлення про намір відвідати Україну.

«У рішенні РНБО новий механізм прив’язано до «країн міграційного ризику», що повністю суперечить світовій практиці, адже і США, і Канада, і Австралія, і в майбутньому ЄС вимагають попереднього повідомлення від громадян безвізових країн. В українському випадку додаткову форму контролю хочуть запровадити для громадян, які і так проходять суворі безпекові фільтри під час отримання візи, і це виглядає абсолютно недоцільним. Без сумніву, якби рішення ухвалювалося в належній комунікації з урядовцями відповідальних відомств, цього казусу вдалося б уникнути», – додала експертка.

За її словами, у цьому конкретному випадку доцільним і ефективним було б запровадження вимоги про попереднє повідомлення для громадян безвізових країн, які не проходять усіх перевірок і фільтрів під час отримання візи. Зокрема, це можуть бути і громадяни Російської Федерації, потреба в посиленні контролю над пересуванням яких зараз є найбільш гострою.

Для того, щоб уникати таких ситуацій,  потрібно якнайшвидше почати роботу Міжвідомчої групи з питань інтегрованого управління кордонами, яка могла б забезпечити належний рівень комунікації між усіма учасниками процесів керування та контролю в’їзду і пересування іноземців.

У 2018 році прикордонники зняли біометричні дані понад 500 тисяч росіян

У 2018 році процедуру фіксації біометричних даних пройшли понад 650 тисяч іноземців, у тому числі понад 500 тисяч громадян Російської Федерації.

Про це розповів під час організованої ГО “Європа без бар’єрів” прес-конференції речник Державної прикордонної служби Олег Слободян.

«Упродовж 2018 року понад 650 тисяч іноземців здали свої біометричні дані. Понад півмільйона із цих 650 тисяч – це саме громадяни Російської Федерації. Звісно, що в умовах агресії Росії проти України на цю категорію ми звертали підвищену увагу і будемо звертати далі. […] Хотів би наголосити, що це не є ноу-хау України і приниження людської гідності. Це загальносвітова практика, яка є наслідком безпекових викликів, які зараз існують у світі», – зазначив Олег Слободян.

За його словами, з початку 2019 року дану процедуру пройшли понад 12 тисяч іноземців, у тому числі 11 тисяч громадян РФ.

Також він додав, що іноземці на кордоні мають право відмовитися здавати відбитки пальців, однак це закономірно викличе додаткові питання у прикордонників, і такі іноземці будуть спрямовані на процедуру контролю другої лінії, після чого з великою імовірністю отримають відмову у в’їзді.

Крім того, за словами Олега Слободяна, на лінії розмежування з окупованими територіями також є робочі станції для фіксації біометричних даних, які можуть застосовувати, якщо у прикордонників виникнуть сумніви щодо справжньості українського паспорта чи дозволу на перетин лінії розмежування.

Фото з прес-конференції

Пов’язані матеріали:

Дзеркало тижня. Балансуючи між безпекою і відкритістю. Україна посилює контроль над власними кордонами

Європа без бар’єрів. Експерти назвали головні проблеми українського кордону

Європа без бар’єрів. Огляд стратегічних документів у сфері інтегрованого управління кордонами

Європа без бар’єрів. Анатомія українського кордону. Незалежний моніторинговий звіт

Відео

Захід організовано у рамках додаткових заходів до проекту “Анатомія кордону: громадська оцінка практик перетину кордону України та нормативних новацій”за підтримки Міжнародного Фонду Відродження. Висловлені під час заходу думки є особистою позицією авторів і не обов’язково відображають позицію Міжнародного фонду «Відродження»

01030 Київ, Україна
Вул. Пирогова, 10Г
т./факс +38 (044)2386843, 2308376
office.europewb@gmail.com

Сайт створено в рамках Ініціативи з розвитку аналітичних центрів, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» (МФВ) у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів (TTF) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні (SIDA). Відповідальність за зміст сайту несе ГО «Європа без бар’єрів». (С) 2009-2020 ГО «Європа без бар’єрів». Усі права захищено
Flag Counter
Показати
Сховати