Минулого тижня світ відкривався, Україна закривалася на тлі спроб прориву від хасидів, а танкер з українським капітаном, який підібрав у Середземному морів 27 мігрантів, не впускали у жоден порт.
Вас вітає проєкт “Міграція і Кордони”, і це наш щотижневий огляд найважливіших новин у цій сфері.
***
Хасиди: епопея триває
У Білорусі зібралися сотні, і можливо, тисячі хасидів, які за будь-яку ціну намагаються потрапити в Україну. Кількасот із них 14 вересня спробували перетнути кордон на пункті пропуску Нові Яриловичі (Чернігівська область). Білоруська сторона їх випустила, а українська не пропустила, так що на нейтральній території між пунктами пропуску зібралося понад 700 людей. Прикордонники були змушені зупинити роботу пункту пропуску та залучити підкріплення, яке перекриває в’їзд в Україну. На місце виїжджав голова ДПСУ, який поспілкувався з хасидами. Фото і відео тут.
Загалом, питання паломництва хасидів стало таким нагальним, що посіло помітне місце в інтерв’ю Володимира Зеленського ізраїльському виданню The Jerusalem Post, опублікованому тижнем раніше. Президент України виправдав суворі обмеження на в’їзд проблемою COVID-19, і додав, що поза цим, «звісно, ми хочемо бачити ізраїльтян в Україні». Також він назвав відновлення подорожей і польотів між Україною та Ізраїлем серед трьох головних пріоритетів у двосторонніх відносинах.
Юдейський Новий рік Рош Гашана почнеться увечері в п’ятницю, 18 вересня, і завершиться ввечері в неділю, 20 вересня.
Українські документи для кримчан
Представництво Офісу президента в Криму спільно з правозахисною організацією “КримSOS” та Українською Гельсінською спілкою запустили у Telegram чатбот CrimeaIsUaBot, який може надати миттєву і цілодобову консультацію щодо оформлення:
- паспорта громадянина України,
- свідоцтва про народження та смерть на окупованій території,
- актуальну інформацію стосовно порядку перетину КПВВ.
Доступність українських документів для громадян у Криму є однією з найбільших гуманітарних, політичних і безпекових проблем війни. Зокрема, йдеться про встановлення фактів смерті та народження. Українські та міжнародні організації давно рекомендують запровадити доступну адміністративну процедуру, однак фактично поки що підтвердити народження дитини в Криму або факт смерті можна лише через суд або спеціальну комісію.
Оновлено пандемічне зонування
З 14 вересня почало діяти рішення Державної комісії щодо нового розподілу зон епідемічної небезпеки. До червоної зони, зокрема, потрапили Чоп, Івано-Франківськ, Канів, Чернівці, Тернопіль. У «червоних» зонах має повністю припинятися регулярне пасажирське сполучення всіх типів і видів транспорту.
Український капітан врятував 27 мігрантів у Середземному морі
Танкер Maersk Etienne, капітаном якого є громадянин України Володимир Єрошкін, 2 серпня підібрав у морі 27 мігрантів, які потрапили в біду під час бурі у Середземному морі. Після цього жоден порт не приймав судно з «неправильними» пасажирами. Єрошкін каже, що ситуація стала критичною, тому що його судно не призначене для перевезення пасажирів, пише BBC. Однак попри неприємності, капітан готовий повторити свій вчинок у разі потреби. «Це не просто прояв людяного ставлення, це давня морська традиція. Якщо щось подібне відбудеться знову, ми знову прийдемо на допомогу». – каже він.
Лише 12 вересня, після понад місяця на борту танкера, мігранти змогли висадитисяна Сицилії.
Пожежа у грецькому таборі для мігрантів
У Греції пожежа знищила найбільший табір для мігрантів на острові Лесбос, де мешкало близько 12 тисяч осіб. Мігранти опинилися без даху над головою, а суспільну увагу привернули складні і негуманні умови життя в таборі, який проіснував 5 років. Ця історія знову оживила дискусії в ЄС навколо питання міграції,європейських цінностей та де-факто відсутньої єдиної європейської міграційної політики. Грецький уряд звинуватив у спаленні табору самих мігрантів. «Значно краще питання буде таке: як ця вогняна пастка не згоріла раніше?», – пише у відповідь міграційний експерт Деніел Ховден (Daniel Howden), наголошуючи на поганому плануванні і скупченості в таборі.
У світі обмеження слабнуть
Поки Україна оновлює рекорди захворюваності, у глобальному масштабі коронавірусні обмеження послаблюють. Про це йдеться у звіті Всесвітньої туристичної організації (UNWTO). Станом на 1 вересня 115 напрямків (53% від загальної кількості) послабили раніше запроваджені обмеження. Водночас 43% напрямків тримають кордони закритими для туризму, а майже третина з них мають повністю закриті кордони.
Прикметно, що найбільше відкриваються напрямки з високим рівнем інфраструктури гігієни та охорони здоров’я, з високим рівнем економічного розвитку. Так, послабили обмеження 79% розвинених економік, і лише 47% економік, що розвиваються.
Хороші новини
І кілька хороших новин. Кабмін 9 вересня скасував самоізоляцію для студентів і абітурієнтів з тимчасово окупованих територій, яка суттєво ускладнювала процеси вступу та навчання.
Боснія і Герцеговина відкрила в’їзд для громадян України за умови наявності свіжого ПЛР-тесту. Раніше в’їзд до БіГ був для нас закритий.
Україна долучилася до міжнародної ініціативи «Партнерства Біарріц». У рамках партнерства Україна бере на себе зобов’язання у п’яти сферах. Це розвиток безбар’єрного публічного простору, дружнього до сімей з дітьми та маломобільних груп населення; навчання дітей принципів рівності жінок і чоловіків; запобігання насильству; зменшення розриву в оплаті праці жінок і чоловіків; створення більших можливостей для чоловіків піклуватися про дітей.
Попри пандемію, українські морські порти наростили вантажообіг – за 8 місяців 2020 року він склав 105,77 млн тонн вантажів, на 5% більше за аналогічний період минулого року.
Ще більше гарних новин – у нашій відеопідбірці Хороші новини серпня.
Цікавинка
В мережі з’явився автоматичний лічильник швидкості оформлення автомобілів на пункті пропуску Краківець-Корчова на польсько-українському кордоні. Програма ідентифікує автомобілі на трансляції веб-камери та вираховує середню швидкість оформлення. Дивитися тут.
Створено за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” у рамках проєкту “Компетентна комунікація змін у сфері мобільності”. Огляд відображає позицію авторів і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду “Відродження”