Нуль житла для ВПО, вантажний трафік зріс, і 1% від митниці.Огляд за 10-16 листопада

Житло для ВПО не внесли у бюджет-2021, вантажний трафік зростає попри пандемію, а митниця компенсувала 1% втрат від контрабанди.

З вами проєкт МіК з оглядом найважливіших новин у сфері міграції та кордонів.

Бюджет 2021: Нуль житла для ВПО

У проєкті бюджету на 2021 рік не передбачено фінансування житлових програм для внутрішньо переміщених осіб, зокрема програми “Доступне житло” та програми пільгового кредитування учасників АТО та ВПО.

Як зазначають громадські організації, що звернулися до уряду з закликом забезпечити фінансування, «вирішення житлових проблем внутрішньо переміщених осіб було одним з найгостріших питань, які виникли після початку збройного конфлікту у 2014 році, і залишається таким наразі. Відсутність житла безпосередньо впливає на повноцінну інтеграцію переселенців у приймаючі громади та облаштування свого життя. Окрім того, часто це є основною причиною їхнього повернення на тимчасово окуповані території України, що таким чином ставить під загрозу їхню безпеку і життя».

Програма «Доступне житло» передбачає забезпечення переселенців житлом шляхом надання державної підтримки у вигляді сплати державою 50% вартості будівництва (придбання) житла та/або пільгового іпотечного житлового кредиту з можливістю отримання переселенцем додаткового кредитування в банку для сплати частини вартості будівництва (придбання) доступного житла, що перевищує розмір державної підтримки.

Програма пільгового кредитування учасників АТО та ВПО передбачає надання переселенцям пільгового державного кредиту для придбання квартири у багатоквартирному житловому будинку або одноквартирного житлового будинку з відсотковою ставкою у розмірі 3% річних.

Локдауни тривають

45 «червоних» країн в оновленому 13 листопада списку МОЗ, у тому числі Чехія, Чорногорія, Угорщина, Польща, Швеція.  Також Україна перейшла на «карантин вихідного дня», який, втім, масово ігнорують. Посилюють обмеження і в багатьох країнах Європи. У Швейцарії на карантин відправили українську збірну з футболу, через що скасовано запланований на 17 листопада матч Ліги націй проти збірної Швейцарії.

Україна-Польща: рух вантажівок не постраждав через пандемію

Прикордонна служба Польщі опублікувала статистичні дані за третій квартал 2020 року. Згідно зі звітом, рух вантажних автомобілів на кордоні з Україною за 9 місяців 2020 року зріс на 4% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Усього кордон перетнули 588 866 вантажівок. Прикметно, що зростання зафіксовано лише на кордоні Польщі з Україною. На 7% впав вантажний рух між Польщею та Білоруссю, і на 27% – із Росією.

Натомість кількість перетинів кордону між Україною та Польщею впала на понад 60% до аналогічного періоду минулого року. За 9 місяців зафіксовано лише 6,239 млн перетинів проти 16,231 минулого року.

Митниця наклала штрафів і стягнень на 0,9 млрд грн.

Державна митна служба відзвітувала, що за 10 місяців 2020 року зупинила порушення митних правил на 2,2 млрд гривень. З них 134 млн – прямі штрафи, накладені митницею. До судів передано справ про штрафи та конфіскації на 1,97 млрд грн., з них суди вже наклали стягнень на суму 775 млн грн. Таким чином, загалом накладено стягнень і штрафів на 909 млн грн.

У 2018 році міністр внутрішніх справ оцінював втрати бюджету через  контрабанду через кордон у 4 млрд доларів на рік (тобто більше 100 млрд гривень). Тож, якщо ця оцінка правильна, митниця компенсувала заледве 1% втрат від контрабанди.

Завдяки COVID-19 ПП Ужгород став пішохідним

З 14 листопада на ПП Ужгород запрацював пішохідний рух, повідомили у Державній прикордонній службі. Це сталося завдяки закриттю словацькою стороною пішохідного руху на ПП Малі Селменці та Малий Березний. Оформлення пішоходів на ПП Ужгород відбуватиметься з 8:00 до 20:00. Транзитний і вантажний трафік оформлюватимуть цілодобово.

Нагадаємо, вже майже п’ять років на ПП Ужгород реалізується проект з побудови пішохідного переходу. І якщо Словаччина завершила роботи на своїй частині ще у 2016 році, то Україна це зробила лише на початку 2020 року. Проте на заваді відкриттю пішохідної гілки стала технічна помилка – словаки та українці побудували пішохідну доріжку з різних боків дороги, тому її наразі неможливо з’єднати в одну.

Створено логотип АЕО (авторизований економічний оператор)

Держмитслужба повідомила про визначення логотипу АЕО та графічного зображення сертифікату АЕО (авторизований економічний оператор), хоча самі ескізи поки що не оприлюднено.

Запровадження інституту АЕО є частиною адаптації українського законодавства до регуляцій ЄС. Підприємства, що отримають сертифікат АЕО, матимуть низку переваг і спрощень під час митного оформлення на кордоні – від меншої кількості перевірок до окремої смуги на кордоні, що дозволить значно пришвидшити процедуру.

На українсько-білоруському кордоні закрили сезонний пропуск для збору ягід і грибів

У Рівненській області припинили спеціальний сезонний пропуск громадян для збору ягід і грибів на території білоруського заповідника Ольманські болота. За 3,5 місяці ним скористалися майже 20 тисяч громадян.

Україна та Білорусь домовилися щороку облаштовувати спрощений пропуск у цій місцевості, оскільки інакше місцеві мешканці просто масово переходили кордон нелегально. Навіть за наявності спеціального режиму прикордонники цього року розвернули на зеленому кордоні 3600 грибників.

Тренінги з міграційного права для студентів і адвокатів

26 листопада відбудеться онлайн «Школа з міграційного права» для студентів юридичних факультетів. Учасники зможуть ознайомитися з актуальними проблемами захисту прав біженців та шукачів захисту, а також осіб без громадянства в Україні, і поспілкуватися з представниками цих категорій особисто. Участь безкоштовна за реєстрацією. 28-29 листопада відбудеться дводенний навчальний курс «Міграційне право для адвокатів: актуальні практичні питання». Курс охоплює як «повсякденні» (але від того не менш важливі) теми (громадянство, імміграція та працевлаштування іноземців), так і «екстремальні» аспекти міграції (пошук захисту в Україні, примусове повернення та екстрадиція, міжнародне викрадення дітей). Участь платна.


Бажаєте отримувати огляди на пошту? Підписуйтеся на розсилку!

Більше про проблеми міграції та кордонів – на відеоканалі МіК.

01030 Київ, Україна
Вул. Пирогова, 10Г
т./факс +38 (044)2386843, 2308376
office.europewb@gmail.com

Сайт створено в рамках Ініціативи з розвитку аналітичних центрів, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» (МФВ) у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів (TTF) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні (SIDA). Відповідальність за зміст сайту несе ГО «Європа без бар’єрів». (С) 2009-2020 ГО «Європа без бар’єрів». Усі права захищено
Flag Counter
Показати
Сховати