Російські паспорти на Сході та міграційні настрої Закарпаття. Огляд новин 3-10 листопада

Росія подовжує використовувати міграційні політики як інструмент війни, Європою шириться нова хвиля пандемії, а громадяни України знову страждають через брак пішохідних переходів на кордоні.

Вас вітає проєкт “Міграція і Кордони”, і це наш огляд найважливіших новин у цій сфері.

Російські паспорти на Сході України

За даними окупаційної влади, станом на листопад 2020 року 170 тисяч осіб на окупованій території Донецької області отримали громадянство Росії. У червні повідомлялося про 110 тисяч російських паспортів, отриманих мешканцями окупованих районів Луганщини. Таким чином, за даними окупаційної влади, вже щонайменше 280 тисяч громадян України на Сході отримали російське громадянство.

Паспортизація цивільного населення на окупованій території України є втручанням в суверенітет України. Україна, Європейський Союз і Сполучені Штати не визнають виданих мешканцям Донбасу та Криму російських паспортів. Зокрема, консульства країн ЄС не приймають такі паспорти для оформлення візи.

У мирному плані, який представила делегація України в ТКГ на початку листопада, є положення про скасування указів і рішень російської влади, що стосуються надання громадянства РФ на Сході України.

Нагадаємо, 2019 року Росія запровадила спрощену процедуру надання громадянства громадянам України з Донецької та Луганської областей. Громадянство надають протягом трьох місяців. Згодом для всіх громадян України також скасували іспит на знання російської мови.

Ужгород: Україна знову не впускала своїх громадян

З 9 листопада Словаччина закрила два з трьох пунктів пропуску на кордоні з Україною – Малий Березний – Убля та Великі Селменці – Малі  Селменці. На обох можна було перетнути кордон пішки. Діяти залишився лише один ПП – Ужгород, який можна перетнути лише на автомобільному транспорті. Через це громадяни України, які хочуть повернутися додому, але не мають автомобіля, 10 листопада кілька годин не могли потрапити додому.

Нагадаємо, аналогічна ситуація склалася на кількох пунктах пропуску з Польщею і Угорщиною навесні. Тоді людям доводилося підсідати в чужі автівки, або для них запускали спеціальний автобус, який у деяких випадках коштував понад 300 гривень за кількасот метрів між двома частинами ПП.

При цьому вже майже п’ять років на ПП Ужгород реалізується проект з побудови пішохідного переходу. І якщо Словаччина завершила роботи на своїй частині ще у 2016 році, то Україна це зробила лише на початку 2020 року. Проте на заваді відкриттю пішохідної гілки стала технічна помилка – словаки та українці побудували пішохідну доріжкуз різних боків дороги, тому її наразі неможливо з’єднати в одну.

Візи методом жеребкування

Генеральне консульство Чехії у Львові оголосило про новий раунд призначення термінів подання документів на довгострокові візи для возз’єднання сім’ї та довгострокові візи для сезонного працевлаштування.

Особливістю процедури є те, що право подати документи заявники отримають завдяки жеребкуванню. Серед всіх поданих заявок Міністерство закордонних справ Чехії обере шляхом жеребкування та призначить для заявників термін подачі заяв на період від 18.01. до 31.03.2021 р. у наступній кількості:

749 заявників на довгострокові візи/дозволи на проживання з метою спільного проживання родини; 187 заявників на довгострокові візи з метою сезонного працевлаштування

Тим кому не пощастить, адміністративний збір у 1000 чеських крон (1250 грн) не повертається.

Високі міграційні настрої на Закарпатті

51% громадян на Закарпатті думав над тим, аби виїхати за кордон, 55% – з-поміж представників нацменшин, і це вище, ніж у середньому по країні. Про це свідчать результати опитування, проведеного Фондом Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва і презентованого під час Форуму розвитку Закарпаття.

Цікаво, що 26% закарпатців не проти подвійного (множинного) громадянства, серед представників національних меншин області таких – 53%. Повністю не підтримують ідею подвійного громадянства 22%, серед нацменшин таких всього 6%.

Також прикметно, що безвіз на Закарпатті відносять до єдиних двох позитивних змін у державі за останній час.

КПВВ (не) запрацювали

Україна знову відкрила КПВВ на лінії розмежування, однак представники російської окупаційної влади блокують перетин лінії. Станом на ранок 10 листопада лише кількадесят осіб змогли перетнути лінію лише на КПВВ «Станиця Луганська» в Луганській області.

Пандемія в Європі й зонування в Україні

У Європі переважно погіршується епідемічна ситуація. Про зростання захворюваності та/чи посилення карантинних заходів повідомили, зокрема, Португалія, Словаччина, Албанія, Польща.

Не краща ситуація і в Україні, де кілька разів за тиждень зафіксовано рекорди захворюваності. 9 листопада почало діяти нове зонування. В країні не залишилося зелених і жовтих зон. Більшість країни помаранчева (у т.ч. Київ), а Харків, Суми, Франківськ, Запоріжжя, Рівне, Хмельницький, Чернігів, і повністю Житомирська і Полтавська області – у червоній.

При цьому з 9 листопада Укрзалізниця (відповідно до рішення ТЕБ) знову дозволила посадку на низці станцій червоної зони, зокрема з Ужгорода та Шепетівки.

Підозра суддям у Криму

Прокуратура оголосила підозру суддям, які брали участь у процесах незаконного переміщення населення з Криму, зокрема депортації громадян України з Криму. Йдеться про щонайменше 40 випадків депортації.

Нагадаємо, Росія, порушуючи Женевську конвенцію, провадить політику заміщення населення в Криму шляхом стимуляції імміграції з Росії та примусового виселення з півострова місцевого населення.

01030 Київ, Україна
Вул. Пирогова, 10Г
т./факс +38 (044)2386843, 2308376
office.europewb@gmail.com

Сайт створено в рамках Ініціативи з розвитку аналітичних центрів, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» (МФВ) у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів (TTF) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні (SIDA). Відповідальність за зміст сайту несе ГО «Європа без бар’єрів». (С) 2009-2020 ГО «Європа без бар’єрів». Усі права захищено
Flag Counter
Показати
Сховати