Офіційні дані ЄС: за кількістю візових відмов Україна впритул наблизилась до безпечного рівня

Українцям у 2010 році видавали більше віз, ніж раніше, при скороченні рівня відмов. Однак загалом прогрес країни є доволі скромним у порівнянні з Росією, Китаєм і Туреччиною. Серед країн Східного Партнерства найкращим прикладом «дружньої» візової політики з боку ЄС є Білорусь, найгіршим – Грузія.

Загалом країни ЄС (окрім Британії та Ірландії) та Шенгенської зони у 2010 році видали заявникам у світі 13 436 820 віз усіх категорій, серед них 12 564 795 – це візи країн Шенгенської зони, які дають право на відвідання усього шенгенського простору.

     Серед віз всіх категорій в Україні було видано 1 227 001 віз, що складає 9,13 % від їхньої загальної кількості у світі. Нагадаємо, що у 2009 році в Україні було видано 9,3% від усієї кількості віз країн ЄС та Шенгенської зони. Отже, питома вага України на візовій карті Євросоюзу незначно скоротилась, а абсолютна кількість віз зросла приблизно на 100 тисяч або на 11%.

     Україна продовжує впевнено утримувати другу позицію в світі за кількістю віз країн ЄС. Біля 30% виданих тут віз є багаторазовими, однак офіційна статистика не розкриває питання терміну дії таких віз.

     При цьому в 2010 році лідеру, Російській Федерації, вдалося зміцнити своє лідерство, збільшивши кількість отриманих її громадянами віз майже на мільйон, – до чотирьох з половиною мільйонів (4 525 985 віз), що складає 33,7% від усіх віз ЄС у світі (проти 29% у 2009 році) – при низькому рівні відмов – 1,24%.

     Третє місце зберігає Китай із 867 544 віз або 6,46%, що також є значним покращенням у порівнянні з 2009 роком (частка 4,5%), при рівні відмов – 4,8%.

     Майже на чверть – до 676 тисяч зросла кількість віз ЄС, виданих консульствами ЄС у Туреччині. Але тут відносно вищим є рівень відмов – 6,23%.

     Отже, в Україні кількість виданих віз країн ЄС зростає, але повільніше, ніж у країн, що займають «сусідні» позиції в рейтингу – Росії, Китаю та Туреччини.

     За офіційними даними середній рівень відмов по консульствах ЄС в Україні складає 3,43%, що на відсоток менше, ніж роком раніше, і майже сягає безпечного рівня у 3%, що в самому ЄС вважається пороговим значенням візово-міграційної безпеки. Досягнення індикативного рівня у 3% відмов є одним із важливих критеріїв, який зумовлює рішення щодо скасування віз. При цьому зберігаються істотні відмінності між різними консульствами – від менше 1% до 11% відмов.

     Результати Молдови та Грузії залишаються за більшістю параметрів стабільними. Звертає на себе увагу хіба що рекордно високий рівень відмов у візах громадянам Грузії – 14,65%.

     І нарешті, очікувана фахівцями сенсація – Білорусь у 2010 році займає перше місце в світі по кількості виданих європейських віз на душу населення. При кількості жителів біля 9,5 мільйонів у цій країні видано 595 тисяч віз – лише вдвічі менше, ніж в Україні, при населенні майже у п’ять разів менше. При цьому рівень відмов є рекордно низьким (0,96%), а питома вага багаторазових віз не поступається українській – біля 30%.  

     Отже, офіційна статистика ЄС не засвідчує майже жодних переваг України (а також Молдови та Грузії), які гіпотетично мали б виникнути внаслідок наявності Угод про спрощення оформлення віз (у Білорусі наразі немає такої Угоди).

     За тими параметрами візової політики, які можна проаналізувати із офіційної статистики ЄС, серед країн Східного Партнерства найкращим прикладом є Білорусь, найгіршим – Грузія. Цей факт свідчить про суттєво розходження загальнополітичного та візово-міграційного виміру політики ЄС стосовно країн Східної Європи.

     Повні кількісні дані щодо статистики видачі віз країнами-членами ЄС та Шенгенської зони можна знайти тут http://ec.europa.eu/home-affairs/policies/borders/borders_visa_en.htm

 

     Невдовзі «Європа без бар’єрів» оприлюднить власний детальний аналіз офіційної візової статистики ЄС за 2010 рік.

01030 Київ, Україна
Вул. Пирогова, 10Г
т./факс +38 (044)2386843, 2308376
office.europewb@gmail.com

Сайт створено в рамках Ініціативи з розвитку аналітичних центрів, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» (МФВ) у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів (TTF) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні (SIDA). Відповідальність за зміст сайту несе ГО «Європа без бар’єрів». (С) 2009-2020 ГО «Європа без бар’єрів». Усі права захищено
Flag Counter
Показати
Сховати