Огляд новин кордону Україна-ЄС за березень 2022 року

І. Управління кордонами – зміни в умовах воєнного стану

Зміни в роботі залізниці

28 лютого, за повідомленням Мінінфраструктури, Укрзалізниця повернулася до системного формування графіку руху на добу.

Протягом місяця було призначено додаткові евакуаційні рейси зі столиці до Закарпаття, Волині та Буковини з можливістю хабової пересадки до Румунії, Угорщини та Польщі.

На залізничному вокзалі в Чопі створено транспортний хаб. Зі станції Чоп до Захоні (Угорщина) щодня курсувало 9 пар поїздів. Було введено додаткові поїзди до Польщі зі Львова,  Ковеля; до Румунії з Івано-Франківська та Чернівців та до Угорщини з Чопа.

Польща та Німеччина гарантували безкоштовний проїзд українських біженців рейсами власних залізниць.

Спрощення ввезення гуманітарної допомоги

Уряд на період воєнного стану установив, що пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги від донорів здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання товаросупровідних документів або декларації, заповненої особою, що перевозить даний товар, за формою згідно з додатком, без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Митні зміни

З 20 березня встановлено, що на період воєнного стану суб’єктам господарювання та громадянам, які ввозять товари, зокрема транспортні засоби, на митну територію України, надається право обирати один з двох способів їх митного оформлення та митного контролю: спрощений спосіб або стандартний спосіб. Одночасне використання двох способів одним суб’єктом господарювання або громадянином не допускається.

Відновлення роботи ДМС

З 15 березня територіальні органи та територіальні підрозділи ДМС, які знаходяться в безпечних районах, де не ведуться активні бойові дії, відновили роботу з прийому та надання адміністративних послуг, зокрема, документів для оформлення ID-картки, закордонного паспорта громадянина України, посвідок на постійне та тимчасове проживання.

ІІ. Перетин кордону

Зміни в роботі ПП «Дзвінкове»

З 7 березня змінився режим функціонування пункту пропуску “Дзвінкове”, що на кордоні з Угорщиною. Оформлення осіб та транспортних засобів у вказаному пункті пропуску почали здійснювати з 8 до 24 години щодня.

Зміни в правилах перевезення валюти

Національний банк України 7 березня на період воєнного стану скасував вимогу щодо надання громадянами підтвердних документів банків про зняття готівки з власних рахунків та придбання банківських металів при переміщенні валютних цінностей за межі України. Проте вже 13 березня НБУ повернув вимогу щодо надання громадянами підтвердних документів банків під час переміщення валютних цінностей за межі України у сумі, що перевищує 10 тис. євро (в еквіваленті). Рішення обґрунтовувалося “метою запобігання виведення капіталу за кордон, а також із урахуванням комунікації з відповідними органами державної влади”.

Тимчасовий притулок

Відповідно до Рішення Ради ЄС 2022/382  громадяни України, які перетнули кордон держав-членів ЄС після 24.02.2022 року внаслідок військової агресії Росії, можуть отримати тимчасовий захист на території ЄС.

Врегулювання виїзду з України

09.03 Уряд ухвалив рішення про порядок перетину державного кордону для водіїв віком від 18 до 60 років, яке стосується як водіїв вантажівок, так і залізничного транспорту. Рішення прийняте з метою забезпечення  логістики міжнародних   вантажних перевезень; перевезень для потреб Збройних Сил України; перевезень медичних вантажів; вантажів гуманітарної допомоги.

12.03 уряд вніс зміни до Правил перетинання  державного кордону людьми з інвалідністю та особами, що їх супроводжують аби не наражати ці категорії громадян на небезпеку та допомогти якнайшвидше перетинати кордон.

Також 19 березня на офіційному сайті ДПСУ деталізовано інформацію щодо переліку категорій громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років до яких не застосовується заборона на перетин кордону.

Спрощення перетину кордону з тваринами

Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) на своєму сайті повідомила, що в ситуації масового переміщення людей з території України до ЄС під час воєнного стану або евакуації з України, тимчасово впроваджені нові правила переміщення домашніх тварин в супроводі їх власників або опікунів (уповноважені особи) тварин до Польщі, Словаччини, Угорщини, Румунії.

ІІІ. Статистика та дослідження

Статистика перетину кордону

З 24.02 по 30.03 прикордонники Західного регіонального управління забезпечили пропуск 20 445 транспортних засобів, якими в нашу країну доправлено гуманітарну допомогу. Найбільшу кількість гуманітарних вантажів везли з Польщі та Словаччини.

За інформацією Радіо Свобода, Верховний комісар ООН з питань біженців Філіппо Гранді,  прибувши до Львова 30.03,  заявив, що 4 000 000 людей залишили Україну у пошуках безпеки внаслідок широкомасштабного вторгнення Росії. Більшість українців виїхали через україно-польський кордон – 58,1% усіх біженців, або 2 337 000.

Румунія та Молдова прийняли майже 675 000 біженців, Угорщина – близько 364 000, Словаччина – понад 281000. Дані про прибуття до Угорщини, Польщі та Словаччини відображають лише перетин кордону в цих країнах, але велика кількість людей, імовірно, перебралася до інших країн, скориставшись можливістю вільного пересування в межах Шенгенської зони.

На 25.03 від початку повномасштабної війни Росії проти України на територію нашої країни повернулись 400 000 українців.

Міграційні настрої українців

Згідно з даними  опитування соціологічної групи “Рейтинг” в рамках проекту “Україна в умовах війни” (вибіркова сукупність 1000 респондентів, помилка репрезентативності дослідження з довірчою ймовірністю 0,95: не більше  3,1 %. Терміни проведення: 19 березня 2022 р .), абсолютна більшість українців переконана у тому, що вони не будуть переїжджати до іншої країни – 95% або навіть до іншого міста – 90%.

Матеріал створено у рамках проєкту “Пошук оптимальних моделей управління кордонами для поліпшення роботи кордонів України з країнами ЄС” за підтримки Міжнародного Фонду “Відродження” Висловлені думки не обов’язково відображають позицію Міжнародного фонду “Відродження”

01030 Київ, Україна
Вул. Пирогова, 10Г
т./факс +38 (044)2386843, 2308376
office.europewb@gmail.com

Сайт створено в рамках Ініціативи з розвитку аналітичних центрів, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» (МФВ) у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів (TTF) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні (SIDA). Відповідальність за зміст сайту несе ГО «Європа без бар’єрів». (С) 2009-2020 ГО «Європа без бар’єрів». Усі права захищено
Flag Counter
Показати
Сховати