У п’ятницю, 10 грудня, у Києві відбулася презентація проєкту “Багатокомпонентна громадська підтримка реформ, пов’язаних з ІУК”, спрямованого на аналітичну підтримку, налагодження комунікації між учасниками процесів управління кордонами та сприяння у їх комунікації з громадськістю.
Проєкт впроваджує аналітичний центр “Європа без бар’єрів” у рамках проєкту EU4IBM, який впроваджується Міжнародним центром розвитку міграційної політики (ICMPD), і триватиме з жовтня 2021 року по червень 2022.
Головними амбіціями проєкту є підвищити в суспільстві обізнаність про інтегроване управління кордонами та зацікавлення кордоном, довіру до учасників процесів на кордонах, а також залучити до обговорення та вирішення проблем кордону якнайширше коло учасників з центральних і регіональних органів виконавчої влади, парламенту, органів місцевого самоврядування, експертного середовища, громадського сектору, бізнесу та медіа.

Щоб досягнути цього, проєкт передбачає три основні складові – це дослідження, інформаційна кампанія та створення і підтримка комунікаційних платформ.
У рамках першого компоненту проводитимуться дослідження громадської думки та якісні дослідження серед основних учасників процесів управління кордонами.
Інформаційна складова включатиме створення серії текстових, візуальних і відеоматеріалів, покликаних роз’яснити особливості концепції інтегрованого управління кордонами та специфіку проблем, з якими стикаються служби на кордоні. Крім того, проєкт передбачає проведення конкурсу для журналістів.
У рамках третьої складової – налагодження комунікаційної платформи – буде організовано серію з онлайн- і офлайн експертних обговорень найважливіших проблем кордону.

Також під час заходу було презентовано результати першого в цьому проєкті опитування громадської думки, виконаного у співпраці з Фондом Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва у листопаді 2021 року. Згідно з результатами опитування, близько 16% українців чули про Стратегію інтегрованого управління кордонами, яку впроваджує Україна. Також третина українців (33,5%) хоча б раз перетинали кордон за останні чотири роки (включаючи лінію розмежування та адмінмежу з Кримом). Найчастіше перетинали повітряний кордон (52%) та кордон із Польщею (40%). З повними результатами опитування можна ознайомитися за посиланням.
Під час відкритої дискусії учасники обговорили питання, якими переймаються учасники процесів управління кордонами, зокрема, необхідність висвітлення проблем, з якими стикаються служби на кордоні, поліпшення комунікації між різними відомствами та проєкти розвитку кордону, як-от електронна черга, або можливість попередньої реєстрації для пришвидшеного проходження контролю.
Участь у презентації взяли представники українських органів влади, які працюють з питаннями кордону, – Державної прикордонної служби, Державної митної служби, Міністерства внутрішніх справ, Державної міграційної служби, Держпродспоживслужби, Міністерства закордонних справ, Міністерства розвитку громад і територій (Мінрегіон), а також Представництва ЄС в Україні, Міжнародного центру розвитку міграційної політики (ICMPD), Міжнародної організації з міграції і Консультативної місії ЄС в Україні. Також були присутні помічники депутатів парламенту і представники проєкту «Експертна підтримка врядування та економічного розвитку» (EDGE), ініціативи “Розвиток прикордонної інфраструктури” (SURGe).
Довідково. Проєкт «Підтримка ЄС у зміцненні інтегрованого управління кордонами в Україні (EU4IBM)», що фінансується Європейським Союзом та втілюється Міжнародним центром з розвитку міграційної політики (ICMPD), спрямований на підтримку впровадження реформ, які наближають українську систему управління кордонами до стандартів та передової практики Європейського Союзу в межах Стратегії інтегрованого управління кордонами України, ухваленої Кабінетом Міністрів України 24 липня 2019 року. Проєкт триває з грудня 2019 р. до червня 2022 р.