У Києві презентували систему біометричного контролю на кордоні: найголовніше

21 грудня Державна прикордонна служба України презентувала систему фіксації біометричних даних іноземців та осіб без громадянства, запроваджену відповідно до рішення РНБО від 10 липня цього року.

Демонстрація роботи системи відбулася в столичному аеропорту «Київ», повідомляє сайт Державної прикордонної служби.

Демонстрація засвідчила, що профільні органи влади успішно вирішили декілька питань, відповіді на які не могли надати протягом осені після набуття чинності указом Президента, який увів у дію рішення РНБО. Водночас деякі речі лишаються нез’ясованими.

Як працюватиме система

В іноземців на в’їзді зніматимуть відбитки пальців, але немає повідомлень про плани їх фотографувати чи знімати інші біометричні дані, про які йшлося влітку.

Відбитки зніматимуть з усіх 10 пальців.

Раніше ДПСУ не могла надати чіткої відповіді, скільки пальців буде задіяно в процесі контролю.

Іноземці поділятимуться на дві категорії: громадяни країн міграційного ризику, які мають здавати відбитки в обов’язковому порядку, і решта іноземців, щодо яких ухвалюватиметься рішення «за результатами аналізу та оцінки ризиків».

«Такий підхід підкреслить європейські прагнення України та запобігатиме зниженню туристичного іміджу держави і направлений на запобігання ускладнення прикордонних формальностей відносно громадян європейських та інших країн», – пояснюють у ДПСУ.

Раніше ДПСУ повідомляла, що категоризація іноземців не передбачена.

Крім того, варто звернути увагу, що, імовірно, МЗС і пов’язані відомства ухвалили новий документ зі списком країн міграційного ризику, оскільки ДПСУ говорить про перелік із 70 країн, включно з Росією. Водночас нам не вдалося знайти відповідний документ у відкритому доступі, а на сайті Ради старий список – із 86 країн і без Росії – позначено як «чинний».

Раніше в МЗС у відповідь на запит «Європи без бар’єрів» повідомили, що на виконання рішення РНБО було розроблено проект спільного наказу МЗС, МВС, СБУ “Про затвердження Вимог до організації роботи з оформлення віз для в’їзду в Україну і транзитного проїзду через її територію”, після ухвалення якого втратить чинність наказ МЗС від 26.07.11 №196, який визначає перелік країн міграційного ризику на даний час.

Визначено категорії іноземців та осіб без громадянства, які звільняються від фіксації біометричних даних: глави держав і урядів зарубіжних країн, члени парламентських та урядових делегацій, особи до 18-річного віку, круїзні туристи, члени екіпажів транспортних засобів, дипломатичний персонал, посадові особи міжнародних організацій.

Запуск системи буде поетапним: з 1 січня 2018 року старт системи відбудеться у столичних міжнародних аеропортах та в пунктах пропуску українсько-російської ділянки державного кордону.

 «На сьогодні всі пункти пропуску на кордоні з Росією обладнані системою біометричного контролю, і вже в наступному році будуть обладнані решта пунктів пропуску, в тому числі і місцеві», – зауважив Голова Державної прикордонної служби України Петро Цигикал.

Незрозуміло, чи працюватиме система на КПВВ на лінії розмежування. У повідомленні сказано тільки, що для створення системи необхідно дообладнати 157 пунктів пропуску та 3 КПВВ на адмінмежі з ТОТ АРК.

Під час паспортного контролю інспектори Держприкордонслужби здійснюватимуть перевірку паспортних документів іноземців, в тому числі за базами Інтерполу. Також відбуватиметься зчитування інформації (відбитки пальців) за допомогою рідерів, яка надходитиме до підсистеми обробки біометричних даних відомства. Крім того, через міжвідомчу інформаційно-телекомунікаційну систему «Аркан» вона надходитиме до Національної системи біометричної верифікації та ідентифікації громадян України, іноземців та осіб без громадянства Державної міграційної служби.

При повторному перетині особою кордону здійснюватиметься процес ідентифікації особи. При цьому інспектор бачитиме, чи здавала людина свої біометричні дані і здійснюватиме їх перевірку. У разі неспівпадіння даних особу буде направлено на додатковий контроль для з’ясування обставин.

Підсумовуючи, можна сказати, що кілька суперечливих питань останніх місяців були успішно вирішені:

  • Чітке визначення категорій іноземців, які підлягають посиленому контролю
  • Зменшення кількості країн у списку міграційного ризику
  • Чітке визначення процедури посиленого контролю та етапності його впровадження

Що залишилося незрозумілим:

  • Чому у відкритому доступі немає нового списку країн міграційного ризику, а старий позначено як чинний?
  • Чому згадано КПВВ на адмінмежі з Кримом, і не згадано – КПВВ на лінії розмежування?
  • Чи запрацювала вже Національна система біометричної верифікації та ідентифікації громадян України, іноземців, і осіб без громадянства? Як вона працює? Яким даними вона оперує?
  • Що відбувається з системою попереднього повідомлення про подорож, запровадження якої також передбачено тим же рішенням РНБО від 10 липня?
  • Навіщо рішення РНБО передбачало побудову ЦНАПів на лінії розмежування?

Фото: Прес-служба ДПСУ

На тему:

Біометричний контроль на кордоні: нові подробиці

Що відбувається з “новим контролем” для громадян РФ


Підписуйтеся на наш канал у Telegram

01030 Київ, Україна
Вул. Пирогова, 10Г
т./факс +38 (044)2386843, 2308376
office.europewb@gmail.com

Сайт створено в рамках Ініціативи з розвитку аналітичних центрів, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» (МФВ) у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів (TTF) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні (SIDA). Відповідальність за зміст сайту несе ГО «Європа без бар’єрів». (С) 2009-2020 ГО «Європа без бар’єрів». Усі права захищено
Flag Counter
Показати
Сховати