В «Європа без бар’єрів» з’ясували причини та пояснили «дискримінацію» іноземців, у тому числі громадян Індії та країн Африки, в перші дні війни

Україна вчергове довела свою «європейськість», дотримавшись всіх норм міжнародного права прав людини навіть в умовах війни. Організовуючи та здійснюючи евакуацію як своїх, так і іноземних громадян з зон бойових дій, український уряд своїм пріоритетом визначив всіх.

Такими є результати аналітичного дослідження «Дискримінація прав іноземців під час евакуації з України», проведеним на замовлення громадської організації «Європа без бар’єрів».

За сукупними даними Організації Об’єднаних Націй і Міністерства закордонних справ України, які фігурують в дослідженні, у період з 22 лютого по 6 березня 2022 року з території України виїхало понад 180 тисяч іноземців.

Для того, щоб провести евакуацію цих людей якнайшвидше та максимально ефективно, українським урядом, державними органами влади та громадськими організаціями було

 • створено екстрену гарячу лінію та форми он-лайн підтримки, за якими можна було отримати консультацію щодо засобів і шляхів, доступних для виїзду;
 • спрощено процедуру перетину кордону для осіб, які не мали віз отже і права на перебування в країнах Європейського або Шенгенського союзу;
 • забезпечено цілодобову роботу всіх пунктів пропуску на західному кордоні, а також окремі евакуаційні та «зелені» коридори з місць бойових дій і безпосередньо у пунктах пропуску – відповідно.

Безумовно, реалізація кожного з цих заходів потребувала консолідованої роботи великої кількості українських установ і відомств, пошуку на це необхідних фінансових і матеріально-технічних ресурсів, практично цілодобової взаємодії МЗС з дипломатичними представництвами майже всіх країн світу, а все разом – певного часу.

Не дивно, що саме на період вирішення цих питань, а також налагодження роботи відповідальних організацій в нових екстремальних умовах, припадає найбільша кількість скарг та обвинувачень на адресу української сторони в дискримінації її гостей з боку окремих іноземців, а згодом – іноземних та міжнародних організацій.

Як показали результати дослідження, причини, які слугували приводом для інцидентів, котрі спонукали появу таких закидів, мають цілком об’єктивне пояснення.

 1. Нормативно-правові акти, які регулюють правила в’їзду та виїзду іноземців на та з території України, не передбачають жодних переваг та умов для першочергової евакуації з України саме іноземців, що цілком відповідає нормам міжнародного гуманітарного права, яке надає пріоритет жінкам, дітям і людям похилого віку.
  За свідченнями очевидців, більшість іноземців недотримувались встановлених правил та вимагали до себе особливого ставлення.
 2. Держави-члени ЄС відмовляли у перетині кордону особам, які мали неукраїнське або неєвропейське громадянство, а також віз для в’їзду на територію країн ЄС.
  МЗС України всього лише за 10 днів вдалося дійти згоди з відповідними установами європейських країн про надання тимчасового захисту терміном до трьох років для всіх українців і тих, хто до початку війни мав постійне місце проживання в Україні, а також до трьох місяців для тих, хто мав змогу безпечно повернутися до своєї країни походження.
 3. Дипломатичні установи іноземних держав, зокрема Індії та деяких країн Африки, проявляли надзвичайно низьку активність у вирішенні питань евакуації своїх громадян.
  Після численних і безрезультатних звернень до влади своїх країн такі громадяни залишали Україну шляхами забезпеченими українським Урядом.
 4. Війська країни агресора, попри домовленості про припинення вогню, продовжували обстріли українських населених пунктів, унеможливлюючи створення безпечних коридорів для виїзду громадян, в тому числі іноземних.
  Зважаючи на прецеденти обстрілів гуманітарних коридорів, українські органи влади залучали до процесу евакуації громадян посольства тих чи інших країн, а також міжнародні організації, що подеколи спричиняло відтермінування евакуаційних заходів і збільшувало їхню тривалість.

Відтак навіть під прицільним вогнем в умовах загальної паніки та хаосу українській стороні вдалося в надзвичайно короткий строк впорядкувати та систематизувати процеси управління державою та виконати взяті на себе обов’язки перед світовою спільнотою. Її дії та вжиті нею заходи в жодному разі не мали ознак дискримінації і цілком і повністю відповідали одним з головних європейських цінностей – верховенству права та рівності.

Детальніше в Аналітичному дослідженні «Евакуація іноземців з України: правова основа, перешкоди та допомога уряду» >>

В свою чергу, ГО «Європа без бар’єрів» звертається до всіх українців й особливо іноземців, які виїхали з України в перші дні війни і нині перебувають у безпеці в країнах, які люб’язно надали їм тимчасовий захист, з проханням подякувати людям, завдяки яким це стало можливим, а саме працівникам: Міністерства закордонних справ України, Державної міграційної служби України, Міністерства інфраструктури України, Прикордонної служби України, Державної митної служби України, а головне – Збройних сил України.

Прес-офіс ГО «Європа без бар’єрів»

01030 Київ, Україна
Вул. Пирогова, 10Г
т./факс +38 (044)2386843, 2308376
office.europewb@gmail.com

Сайт створено в рамках Ініціативи з розвитку аналітичних центрів, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» (МФВ) у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів (TTF) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні (SIDA). Відповідальність за зміст сайту несе ГО «Європа без бар’єрів». (С) 2009-2020 ГО «Європа без бар’єрів». Усі права захищено
Flag Counter
Показати
Сховати