Відмови громадянам України у в’їзді до ЄС зросли на 55%. Які причини зростання і чи вплине це на безвіз

Кількість відмов громадянам України у в’їзді до країн ЄС і Шенгену у 2018 році зросла на 55% порівняно з показником 2017 року, і склала 57 593 випадки (37 114 у 2017 році).

Про це повідомляє ГО “Європа без бар’єрів” з посиланням на щорічний аналіз ризиків Європейської агенції кордонів і берегової охорони (Frontex), опублікований 20 лютого 2019 року.

Абсолютна більшість (приблизно 53 тисячі) відмов громадянам України відбулася на наземному кордоні (зокрема, за даними польської Прикордонної служби, на українсько-польському кордоні у 2018 році відмовили у в’їзді 46184 громадянам України).

Двома головними причинами відмов є брак документів, що б обґрунтовували мету поїздки та умови перебування (22 735), а також відсутність достатніх засобів для існування (для Польщі зараз це 75 злотих на добу, але не менше 300 злотих на термін від 1 до 4-х днів) – 15 605. Також серед поширених причин – відсутність чинної візи або дозволу на проживання (5 829), відсутність невикористаних днів у рамках 180-денного періоду (5 786), наявність запису щодо особи у Шенгенській інформаційній системі (5 995). Також продовжують траплятися випадки, коли особи намагаються перетнути кордон без чинного документа для подорожі (наприклад, закордонного паспорта) – 94.

Водночас за іншими міграційними показниками ситуація менш проблематична.

Так, за кількістю неврегульованих мігрантів з України на території ЄС у 2018 році зафіксовано зростання на 11% – з 32 608 до 36 251. Проте при цьому українців, які перевищили термін перебування в ЄС, переважно виявляють під час добровільного виїзду з країн ЄС, а не на території держав-членів.

Читайте також: Україна наразі єдина з трьох країн СхП не отримала зауважень щодо безвізу

Використання підроблених документів громадянами України в 2018 році продовжувало знижуватися і склало 401 випадок, що також є одним з наслідків дії безвізового режиму, який скоротив необхідність у підробці віз та інших дозвільних документів на перетин кордону.

Крім того, у Фронтексі наголосили на ефективності співпраці у 2018 році з Україною та Грузією у сфері реадмісії та повернення.

Коментар “Європи без бар’єрів”:

Зростання кількості відмов у в’їзді – неприємна тенденція, адже зростання цього показника на понад 50% (наприклад, протягом двох місяців до аналогічного періоду минулого року) є формальним критерієм, ґрунтуючись на якому, Єврокомісія або країна-член ЄС можуть (але не зобов’язані) запустити механізм призупинення безвізових режимів. Проте ця тенденція, принаймні, поки що не є критичною з урахуванням контексту та масштабу руху осіб між Україною і ЄС.

По-перше, таке зростання – природний наслідок лібералізації візового режиму, адже тепер люди, які мають негативну історію в шенгенській інформаційній системі, або не вміють дотримуватися правил руху, не відсіюються на етапі консульських установ. Через схоже зростання у відмовах у в’їзді після скасування віз свого часу пройшли країни західних Балкан і Молдова.

По-друге, українці дуже мобільні, і протягом кількох років посідають перші місця за такими показниками, як кількість поїздок до ЄС, кількість дозволів на проживання тощо. Наприклад, за даними польської Прикордонної служби, тільки через наземний кордон громадяни України в’їжджали до Польщі у 2018 понад 9,5 мільйона разів, а відмов при цьому зафіксовано 46 тисяч. Тобто відмови у в’їзді на польському кордоні складали близько 0,5%.

Всього ж, за даними Державної прикордонної служби України, громадяни України здійснили понад 33 мільйони поїздок до ЄС за півтора року з 11 червня 2017 року по 1 січня 2019 року.

Також, за даними Євростату, у 2017 році громадяни України отримали найбільше дозволів на проживання на території ЄС – понад 660 тисяч.

До того ж, за таким чутливим для ЄС показником, як кількість прохачів притулку, Україна вже кілька років підряд демонструє стабільне зниження.

Крім того, у 2018 році ЄС на прикладі Грузії продемонстрував готовність співпрацювати над “виправленням помилок” у разі перевищення формальних показників механізму призупинення.

Можна стверджувати, що на тлі цих даних, негативна міграційна статистика України, хоч і має порівняно високі показники, наразі не сприймається як загроза у країнах ЄС. Це, зокрема, підтверджено другим щорічним звітом Єврокомісії у рамках механізму призупинення безвізових режимів. Проте Україна вже доволі близько підійшла до небезпечної межі. Подальше зростання цих показників може змінити ситуацію, тому українським органам влади, медіа і профільним громадським організаціям варто продовжувати інформування про правила поїздок до ЄС.

Примітка: Згідно з повідомленням Frontex, Україна у 2018 році, як і минулого року, посідає 1 місце за кількістю відмов у в’їзді, значно випередивши Росію та Албанію, з якими у 2017 році мала майже рівні показники. Водночас через різні методологічні підходи,  дані про відмови у в’їзді Європейської агенції кордонів Frontex та Європейської служби статистики Eurostat за 2017 рік дуже сильно відрізняються стосовно деяких країн, і за версією Eurostat, Україна у 2017 році поступалася за кількістю відмов таким країнам як Марокко та Албанія, і посідала 3-тє місце.

01030 Київ, Україна
Вул. Пирогова, 10Г
т./факс +38 (044)2386843, 2308376
office.europewb@gmail.com

Сайт створено в рамках Ініціативи з розвитку аналітичних центрів, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» (МФВ) у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів (TTF) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні (SIDA). Відповідальність за зміст сайту несе ГО «Європа без бар’єрів». (С) 2009-2020 ГО «Європа без бар’єрів». Усі права захищено
Flag Counter
Показати
Сховати