Візи? Навіщо? – адвокаційний фотопроект

3 жовтня у Києві у приміщенні Студії Ігоря Гайдая «Гайдай Студіо» пройшла виставка – презентація художньо-адвокаційного фотопроекту ‘Visas? What’s the Reason?’ (‘Візи? Навіщо?’). Громадська ініціатива «Європа без бар’єрів» у такий креативний спосіб представила проблему зсередини та ззовні. Захід супроводжувався публічною дискусією про кордони, візи та свободу пересування, аби у діалозі з громадськістю, медіа та експертами спробувати знайти шлях долання штучних бар’єрів.

Надя Кайданович / Європейський Простір

За словами провідного експерта ГІ «Європа без бар’єрів» Олександра Сушка, цей більшою мірою творчий проект має своє політичне та громадське значення та представляє громадян України, які перебувають в дещо гіршому становищі, ніж жителі іншої частини Європи щодо реалізації своїх прав на свободу пересування.

Виставка, як відзначив він, побудована на реальних історіях людей, які зазнавали чи зазнають певних проблем з поїздками до Європи. Таким чином, можна засвідчити, що існуюча сьогодні система регуляції міграційних потоків значною мірою перешкоджає законослухняним подорожуючим, при цьому не створюючи особливих проблем тим, хто хоче потрапити до країн ЄС нелегально. Більше того, цим проектом привертається увага до того, що в цю категорію законослухняних осіб потрапляють не лише ті, кого називають "пересічними громадянами". Це стає проблемою і Європи, яка позбавляється можливості "поспілкуватися з цими людьми".

Окрім того, варто врахувати, що Україна є однією з найбільш відкритих країн. Україна – чи не єдина країна ОБСЄ, що має безвізовий режим по відношенню до всіх інших, крім Туркменістану, країн-учасниць. Проте такі ліберальні правила короткострокового перебування компенсуються напрочуд неліберальними правилами довгострокового перебування. Тому не варто створювати "ілюзію одномірності", згідно з якою українців дискримінують. Натомість варто представляти Україну як відкриту державу з законослухняними громадянами та сприяти формуванню у Європі критичної маси громадської та експертної думки, яка б підтримувала скасування візового режиму з Україною.

Така мета, на переконання представників ГІ «Європа без бар’єрів», є цілком досяжною в середньостроковій перспективі. Саме з цією ціллю виставку буде продемонстровано у країнах ЄС. Ідея, за його словами, полягає у знаходженні альтернативного шляху донесення.

 

Відомий фотограф Ігор Гайдай, в свою чергу, підкреслив, що надзвичайно важливо ознайомити з виставкою пересічних громадян європейських країн, адже вони найчастіше навіть не підозрюють про існування подібних проблем з отриманням візи тієї чи іншої країни ЄС.

 

Фотограф-документаліст, Артур Бондар, автор фотографій та один з героїв проекту, поділився власним досвідом непотрапляння на власну виставку у Німеччині через відмову у видачі візи консульством країни. За словами фотографа, до цього випадку він не здогадувався, наскільки поширеною та серйозною є ця проблема. Як відзначив А. Бондар, здивувала його не лише кількість відмов у видачі візи, але й "абсолютна абсурдність та дріб’язковість причин".

Керівник громадської ініціативи «Європа без бар’єрів» Ірина Сушко підкреслила, що абсолютно всі учасники свідомо погодилися взяти участь у проекті та цілком підтримують його ідею. Особливе місце серед них, на думку експерта, займає Мирослав Маринович, який оголосив свій протест (річний бойкот-невиїзд) у відповідь на дії польського консульства та відмовився від поїздок до країн Шенгенської зони. Ця історія, як зазначила І. Сушко, демонструє нам, що ми маємо відвойовувати своє право на свободу пересування та нагадує нам, що "ми маємо достоїнство, яке консульські працівники не повинні принижувати". Говорячи про виставку, вона відзначила, що в основі лежить мистецька ідея – чорно-білі фотографії нагадують про існування чорного та білого шенгенського списків.

 

Журналіст та громадський активіст Роланд Мікіані, один з учасників проекту, поділився з присутніми власним досвідом спілкування з німецьким консульством. Так, він з 2007 року не може відвідати рідного брата, що є громадянином Німеччини, та має вже 5 відмов, останню з яких було надано в травні цього року. На думку журналіста, вплив такого роду повинен продемонструвати, що українці також здатні на "прояв громадянськості в європейському значенні цього слова". Коли європейці це відчують, переконаний Р. Мікіані, вони одразу ж змінять своє ставлення. Адже ситуація, коли "законослухняна людина отримує відмову у візі, в той час як якийсь представник організованої злочинності може вільно мешкати у Франкфурті-на-Майні не є нормальною". На думку громадського діяча, за умов, коли потрібно подавати більше 15 документів для отримання візи, а причини відмови є вкрай абсурдними, доцільніше та чесніше було б проводити лотерею.

 

Символічним стала і дата презентації – захід проводився 3 жовтня – в день падіння Берлінської стіни.

 

Джерело: Європейський Простір

01030 Київ, Україна
Вул. Пирогова, 10Г
т./факс +38 (044)2386843, 2308376
office.europewb@gmail.com

Сайт створено в рамках Ініціативи з розвитку аналітичних центрів, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» (МФВ) у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів (TTF) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні (SIDA). Відповідальність за зміст сайту несе ГО «Європа без бар’єрів». (С) 2009-2020 ГО «Європа без бар’єрів». Усі права захищено
Flag Counter
Показати
Сховати