Візова політика країн Шенгенської зони в Одеській області

20131129_1017431-e1385746149572-185x13829 листопада 2013 в приміщенні Коворкінкового простору в Одесі відбувся круглий стіл «Візова політика країн Шенгенської зони в Одеській області», на якому були представлені результати моніторингу візової практики Генеральних консульств Греції та Польщі в Одесі, а також візових центрів Греції, Польщі та Німеччини, а також обговорені проблеми, пов’язані з видачею віз та умови спрощення візового режиму для громадян України.

Проект здійснюється Одеською філією Національного інституту стратегічних досліджень спільно з громадською організацією «Сприяння міжкультурному співробітництву», в рамках всеукраїнського консорціуму «Європа без бар’єрів» (https://europewb.org.ua), за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження» .

У круглому столі взяли участь експерти, журналісти, дипломати, представники органів державної влади та місцевого самоврядування, представники громадських організацій.

20131129_101743Методика дослідження передбачала: локальне спостереження за роботою вищезазначених установ, глибинне інтерв’ю з генеральними та візовими консулами Греції та Польщі, та опитування біля виходу з консульської установи чи візового центру заявників – по 60 осіб на країну. Опитування тривало з 23 вересня по 28 жовтня 2013 року. Дослідження було спрямовано на індивідуальних заявників незалежно від мети подорожі, без врахування групових заявок.

photo (9)Результати проведеного дослідження:

 

1.       В Одеському регіоні спостерігається стабільна ситуація з видачею віз країнами Шенгенської зони. При загальному збільшенні кількості виданих віз, однак не спостерігається суттєвого збільшення видачі багаторазових віз (Наприклад, Генеральне консульство Греції за період серпень-вересень 2012 року видало 3269 віз, а у відповідний період  2013 року –  6923 віз). Лідером з а кількістю багаторазових віз залишається Генеральне  консульство Польщі – за серпень 2013 – 452 з 2300 виданих віз, у вересні 2013 – 496 з 2500ю

2.       Незважаючи на проголошену уніфікацію вимог щодо документів для аплікантів, тим не менш консульства витребують значно відмінні списки документів, називаючи їх всі обов’язковими, не поділяючи на основні та додаткові. Більше того, спостерігається відмінність у списку документів між генеральними консульствами та візовими центрами цих країн.

3.       Наявність візових центрів має суперечливий характер, з одного боку це призвело до збільшення вартості візи через необхідність сплачувати додатковий сервісний збір, з іншого боку, у випадку з Німеччиною це дозволяє не втрачати час та гроші для поїздки в Київ, а у випадках Греції та Польщі – мати можливість подання документів у зручний час. Подання документів до ВЦ в м. Одесі фактично не збільшує час отримання віз.

4.       Дослідження не виявило випадків некоректного поводження працівників консульських установ або ВЦ з аплікатами.

5.       Інтерв’ю з аплікатами підтвердили загальний низький рівень обізнаності українських громадян щодо візової політики, процедур, типів віз та своїх прав щодо апеляції. Крім того, більшість аплікантів фактично не знає особливостей використання багаторазових віз та різницю між терміном дії візи та терміном перебування в країні.

7.       Серед трьох установ, щодо яких було проведено дослідження, найбільш вимогливим з точку зору кількості документів є візовий центр ФРН, відповідно до вимог Посольства Німеччини в Україні. В той же час ці вимоги  чітко прописані, що не призводе до серйозного незадоволення громадян. Візовий центр (Посольство) Німеччини отримало оцінку найбільш «екологічно недружнього» через велику кількість ксерокопій документів, які вони вимагають.

8.       Позитивною тенденцією всіх візових установ є достатньо короткий термін видачі візи з дня аплікації, а також  низький рівень відмов.

З  повним текстом доповіді ви можете ознайомитись – http://od.niss.gov.ua/content/articles/files/visa-odessa-4b6f1.pdf

Якщо у вас виникнуть питання,  будь ласка, звертайтесь на ngo-pic@ukr.net , annashelest@ukr.net або за тел. +380503336058 (Ганна Шелест )

01030 Київ, Україна
Вул. Пирогова, 10Г
т./факс +38 (044)2386843, 2308376
office.europewb@gmail.com

Сайт створено в рамках Ініціативи з розвитку аналітичних центрів, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» (МФВ) у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів (TTF) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні (SIDA). Відповідальність за зміст сайту несе ГО «Європа без бар’єрів». (С) 2009-2020 ГО «Європа без бар’єрів». Усі права захищено
Flag Counter
Показати
Сховати