Європа без Бар’єрів оприлюднює відкрите зверення до Нардних депутатів України щодо прийняття законопроекту №10381 «Про документи, що посвідчують особу та дають право на в’їзд в Україну та виїзд з України».
Звернення до Народних депутатів України
Шановні народні депутати,
Дозвольте висловити Вам свою повагу та звернутися щодо наступного.
15 травня ц.р. до порядку денного Верховної Ради України внесено законопроект №10381 «Про документи, що посвідчують особу та дають право на в’їзд в Україну та виїзд з України», проте 22 травня його розгляд вкотре було відкладено на невизначений час.
22 листопада, 2010 року Європейським Союзом було надано Україні План дій з візової лібералізації (ПДВЛ) – документ, що містить перелік умов та критеріїв, після виконання яких та підтвердження відповідними органами ЄС останньою буде скасовано візовий режим для громадян України. На сьогодні Україна все ще знаходиться в процесі виконання першої фази ПДВЛ. Такий стан справ пов’язаний із відсутністю необхідного законодавства у кількох сферах, однією з яких є нормативна база щодо документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України. Всі питання, що стосуються виготовлення, збереження та видачі паспортів та інших ідентифікаційних документів регулюється виключно підзаконними актами. А це суперечить як домінуючій європейській практиці, так і зобов’язанням української сторони в рамках Плану дій з візової лібералізації.
Варто зазначити, що безвізовий режим для поїздок громадян України до країн Шенгенського простору неодноразово визначався керівництвом держави, хто б не був при владі, основним пріоритетом у відносинах між Україною та ЄС. Така позиція знаходила підтримку і розуміння всіх політичних сил – як провладних, так і опозиційних. Загалом даний напрямок державної політики мав би бути консолідуючим для українського парламенту.
Ґрунтуючись на кращих практиках країн ЄС та країн-кандидатів можна стверджувати, що законопроект №10381 «Про документи, що посвідчують особу та дають право на в’їзд в Україну та виїзд з України», є найоптимальнішим із тих проектів з даної теми, які вносилися до парламенту на протязі останніх років. Проектом Закону пропонується визначити усі необхідні види документів України, що посвідчують особу, дають право на в’їзд в Україну та виїзд з України. Окрім розв’язання завдань, спрямованих на скасування візового режиму з боку ЄС, цей закон завершує архаїчну радянську практику двох паралельних паспортних систем – «внутрішнього» та «закордонного» паспортів та не становитиме значних фінансових витрат для громадян України. Також законопроект не містить в собі ознак наявності лобістських інтересів з боку будь-яких комерційних структур.
Вважаємо, що гальмування прийняття закону №10381 «Про документи, що посвідчують особу та дають право на в’їзд в Україну та виїзд з України» унеможливить перехід України до виконання другої фази Плану дій з візової лібералізації цього року, отже поставить під сумнів здатність України виконувати суто технічні зобов’язання навіть у тих сферах, де спільний інтерес суспільства є очевидним, а мета – цілком досяжною.
Водночас ми свідомі того, що законопроект не є досконалим. Засвідчуємо готовність активно допомогти профільним парламентським комітетам в доопрацюванні законопроекту під час його підготовки до другого читання.
Закликаємо вас:
– підтримати законопроект ««Про документи, що посвідчують особу та дають право на в’їзд в Україну та виїзд з України»» (реєстр. № 10381 від 23.04.2012) і тим самим засвідчити наявність послідовної політичної волі до розв’язання суспільно значущої проблеми свободи пересування для громадян України.
"Європа без Бар’єрів"












