Кордон Україна-ЄС. Огляд №1. Липень 2021

Головні новини, пов’язані з кордоном Україна-ЄС, за період з 1 липня по 5 серпня 2021 року

І. Закони та правила

Нові правила перетину кордону

Україна посилює контроль на зовнішніх кордонах, адмінмежі з Кримом та лінії розмежування.

З 5 серпня іноземці та громадяни України, які в’їжджають в Україну, повинні пройти самоізоляцію. Строк самоізоляції становить 10 діб і починається через 72 годин з моменту перетину кордону. Її можливо припинити, отримавши негативний результат ПЛР-тесту, зданого після перетину кордону.

нші правила застосовуються до громадян, які прибули з Росії або Індії – 14 днів самоізоляції з моменту перетину кордону, дострокове припинення неможливе.

З правила про самоізоляцію є винятки – зокрема це студенти та вступники, повністю вакциновані іноземці, громадяни України, вакциновані хоча б однією дозою. Російську вакцину Спутнік V Україна не визнає.

Повний перелік винятків на сайті Державної прикордонної служби.

Україна запроваджує біометричні візи для іноземців

З 1 січня 2022 року під час подання заявок на візи українські установи фіксуватимуть біометричні дані візових аплікантів (фотографування обличчя та сканування відбитків пальців обох рук). Дані зберігатимуться у візовій інформаційно-телекомунікаційній системі 5 років, після чого їх знищать.

Донині оформлення українських віз залишалося єдиною ланкою процесів ідентифікації іноземців та осіб без громадянства, яка не передбачала використання біометричних даних (вони фіксувалися під час прикордонного контролю, оформлення посвідок на проживання тощо).

Вимога не буде застосовуватися до деяких категорій заявників, або застосовуватиметься в обмеженому обсязі (діти до 12 років; особи з дипломатичними або службовими паспортами; особи з фізичними вадами, які унеможливлюють подання біометричних даних тощо).

Більше інформації на сайті МЗС.

Україна планує запустити митне оформлення автомобілів через Дію

22 липня відбулась нарада щодо проєкту постанови Кабінет Міністру України “Про реалізацію експериментального проєкту щодо митного оформлення транспортних засобів”. 

У разі запуску проєкту митне оформлення автомобілів відбуватиметься з використанням мобільного додатку Порталу Дія.

Більше – на сайті Митної служби.

ІІ. Кордон

З 1 серпня на словацько-українському кордоні функціонують усі пункти пропуску

Словаччина з 1 серпня скасувала обмеження щодо роботи пунктів пропуску. Вперше з листопада 2020 року запрацював пішохідно-велосипедний перехід “Малі Селменці – Вельке Слеменце” на Закарпатті.

Більше – на сайті ДПСУ

ВООЗ промоніторила стан пунктів пропуску на заході України

У період з 25 по 29 липня 2021 року представники Всесвітньої організації охорони здоров’я, разом з очільником Представництва в Україні Ярно Хабіхтом, відвідали пункти пропуску у Львівській і Закарпатській областях – «Шегині», «Краківець», «Чоп», «Лужанка» та «Ужгород – авіа».

Під час зустрічі представники ВООЗ, прикордонники та митники обговорили питання інфраструктури пунктів пропуску, наявність ізоляторів щодо утримання хворих, наявний та відпрацьований алгоритм дій, питання щодо проходження експрес-тестів подорожніми, питання, що стосуються надання подорожнім медичної допомоги, облаштування карантинних зон для транспортних засобів, а також рівень комунікації з суміжною стороною щодо кількості хворих та можливих спалахів ковіду.

Більше – на сайті ДПСУ

ІІІ. Поїздки до ЄС

Франція дозволила українцям поїздки до своїх заморських територій без спеціальної візи

Українцям з біометричним паспортом і повним курсом вакцинації більше не потрібна віза для поїздки на французькі заморські території. Раніше для поїздок до заморських територій Франції потрібно було отримувати спеціальну візу.

Більше — на сайті Європейська правда.

У Німеччині набули чинності посилені умови в’їзду

У Німеччині з 1 серпня набули чинності більш жорсткі умови в’їзду до країни.

Відтепер усі мандрівники від 12 років повинні мати при в’їзді до Німеччини негативний результат тесту на коронавірус або ж свідоцтво про повну вакцинацію чи підтвердження нещодавнього одужання від COVID-19.

Раніше ці вимоги стосувалися лише пасажирів авіакомпаній, але тепер поширюється й на осіб, які прибувають до Німеччини автомобілем чи автобусом, залізницею або морським транспортом.

Більше — у повідомленні DW.

IV. Міжнародні відносини

Україна розпочала взаємодію з Міжнародною комісією з питань зниклих безвісти

Заступник міністра закордонних справ України Василь Боднар провів зустріч із генеральним директором Міжнародної комісії з питань зниклих безвісти (МКЗБ) Кетрін Бомбергер, у ході якої була обговорена перспектива взаємодії України та зазначеної організації з тематики пошуку осіб, зниклих безвісти.

Кетрін Бомбергер відзначила суттєвий прогрес України у створенні інституційних засад пошуку та ідентифікації зниклих безвісти відповідно до міжнародних стандартів та висловила готовність до реалізації пілотного проєкту, який передбачатиме проведення навчань, створення інтегрованої системи управління даними, допомогу у розробці законодавчої бази, а також залучення міжнародної фінансової допомоги для пошуку зниклих осіб. Основним бенефіціаром цього проєкту стане Комісія з питань осіб зниклих безвісти за особливих обставин, створена на підставі відповідного закону Україну від 2018 року.

Сторони також обговорили питання приєднання України до Угоди про статус і функції МКЗБ.

Більше інформації – на сайті МЗС України.

ЄС вимагає від України заборонити мати два закордонні паспорти

В ЄС закликали Україну скасувати для українців можливість мати два чинні паспорти для виїзду за кордон одночасно.

Про це повідомляє “Європейська правда” з посиланням на четвертий звіт Єврокомісії в рамках механізму призупинення безвізових режимів.

У звіті заявляють, що Польща ідентифікувала громадян України, які мають більше одного законно оформленого паспорта, іноді зі зміненими особистими даними, які могли б дозволити їм залишатися в ЄС за межами обмеження 90 днів у будь-який 180-денний період.

Тому в ЄС вимагають, щоб Україна не тільки припинила видавати два чинні паспорти для виїзду за кордон, а й скасувала чинність вже виданих.

Українська сторона вивчає це питання, проте, найімовірніше, не виконуватиме цю рекомендацію. Більше про те, чому вимога ЄС необгрунтована – у статті головного редактора Європейської правди Сергія Сидоренка.

*****

Матеріал створено у рамках проєкту “Пошук оптимальних моделей управління кордонами для поліпшення роботи кордонів України з країнами ЄС” за підтримки Міжнародного Фонду “Відродження” Висловлені думки не обов’язково відображають позицію Міжнародного фонду “Відродження”

01030 Київ, Україна
Вул. Пирогова, 10Г
т./факс +38 (044)2386843, 2308376
office.europewb@gmail.com

Сайт створено в рамках Ініціативи з розвитку аналітичних центрів, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» (МФВ) у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів (TTF) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні (SIDA). Відповідальність за зміст сайту несе ГО «Європа без бар’єрів». (С) 2009-2020 ГО «Європа без бар’єрів». Усі права захищено
Flag Counter
Показати
Сховати