Нове закриття кордонів і «міграційна зброя» в Криму. Огляд новин за 25-31 серпня

Минулого тижня Україну лихоманило від заборони в’їзду іноземцям, українські експерти досліджували демографічну політику Росії в окупованому Криму, а наші сусіди Угорщина та Словаччина змінили правила в’їзду. Тим часом у світі шириться тренд з дозволу на подорожі тим, хто вже перехворів на COVID-19.

Вас вітає проєкт “Міграція і Кордони”, і це наш щотижневий огляд найважливіших новин у цій сфері.


Заборона в’їзду іноземцям

26 серпня уряд України під приводом боротьби з пандемією ухвалив рішення про заборону в’їзду в Україну всім іноземцям, крім чітко визначених категорій, з переліком яких можна ознайомитися на офіційному сайті Кабміну.

Прикметно, що спочатку в уряді говорили про заборону в’їзду тільки для країн з «червоної  зони», потім – про заборону для всіх з 29 серпня, і врешті – раптово перенесли заборону на 28-ме, оприлюднивши рішення за 4 години до початку його дії. У підсумку багато іноземців дізналися про заборону, вже прибувши на кордон або в аеропорт.

Хаотичність комунікації і раптовість перенесення термінів прямо свідчать про те, що головною метою заборони є обмежити традиційне паломництво хасидів до Умані, а всі інші просто «потрапили під роздачу».

З критикою нової ініціативи уряду виступили медіа, аналітичні центри, правозахисні організації, представники авіаційної та туристичної галузі. Варто сказати, що в уряді все-таки трошки прислухалися до деяких зауважень і змінили кілька найодіозніших норм. Наприклад, в’їзд було дозволено родичам громадян України та власникам тимчасових посвідок на проживання, а також пообіцяли особливий порядок для громадян Білорусі. Це дещо пом’якшило загалом руйнівні наслідки новації, проте далеко не всі.


Перелік підтверджувальних документів

Навіть для тих щасливців, які отримали жадане право в’їзду в Україну, виникла купа проблем з підтвердженням цього права. Просто спробуйте згадати, наскільки часто вам спадає на думку взяти з собою свідоцтво про шлюб, або про своє народження, їдучи за кордон.

З цього приводу Державна прикордонна служба 31 серпня оприлюднила перелік документів, які можуть слугувати підтвердженням права іноземця на в’їзд в умовах заборони. Він далеко не відповідає на всі питання, але це вже щось.


Угорщина і Словаччина змінюють правила в’їзду

З 1 вересня змінилися правила в’їзду до двох країн-сусідів України. Угорщина заборонила в’їзд іноземцям за винятком кількох категорій. Всім іншим потрібно отримувати спеціальний дозвіл у поліції. Також для громадян України відкритим залишається транзит за наявності підтверджуючих документів.

Словаччина тепер вимагатиме на кордоні підтвердження реєстрації на спеціальному сайті.

Україна, до речі, теж оновила свій список червоних і зелених країн 30 серпня. Популярна курортна Хорватія потрапила до червоного списку і тепер повертаючись звідти, треба йти на самоізоляцію або здавати ПЛР-тест.


Нова мобільність

Здається, у світі все більше перепусткою в світ подорожей стає досвід перенесеного коронавірусу.. З 1 вересня право на в’їзд до Угорщини мають іноземці, які можуть документально підтвердити, що перенесли коронавірус протягом останніх 6 місяців. Також нещодавно за схожою схемою відкрили для відвідувачів туристичний острів Fernando de Noronha у Бразилії.


Росія колонізує Крим

В окупованому Криму відбувається цілеспрямований процес заміщення населення вихідцями з Російської Федерації, яка використовує міграційну політику як зброю у гібридній війні. За розрахунками експертів BlackSeaNews на основі офіційних даних, за період окупації до Криму та Севастополя в’їхали 270 тисяч осіб, абсолютна більшість із яких прибули з Російської Федерації. За це же час з Криму виїхали щонайменше близько 100 тисяч людей.

Крім того, автори дослідження припускають, що в Криму проживає величезна кількість незареєстрованих людей – зокрема через політику санкцій, через яку громадяни РФ з реєстрацією в Криму не можуть отримувати шенгенські візи тощо. Але навіть без них за роки окупації мігранти ззовні склали понад 27% населення Севастополя до окупації і 8% населення Криму до окупації.


Міграційна політика в фокусі

В Україні вийшло кілька цікавих публікацій на міграційні теми. Як мігранти та мігрантки зав’язають у гетто торгівлі на ринку через бар’єри на ринку праці, які не дають змінити сферу діяльності, досліджували аналітики CEDOS.

Популярний відеоблог Ще присвятив випуск питанню подвійного громадянства. Попри окремі неточності, це добрий і виважений матеріал на тему, яких не так багато в нашому медіапросторі. Посилання в описі.


Хороші новини

І дрібка хороших новин. Знову запрацювали переходи на адмінмежі з окупованим Кримом. Як повідомляє Міністерство з питань реінтеграції, КПВВ відновили роботу з 28 серпня. Всі, хто в’їжджає в Україну, матимуть встановити додаток «Дій вдома» та пройти 14-денну самоізоляцію. Самоізоляцію можна припинити, якщо здати ПЛР-тест. Дітям до 12 років самоізоляція не обов’язкова.

І наостанок –  Болгарія 31 серпня подовжила до кінця вересня вільний режим в`їзду для громадян України – без самоізоляції та тесту на COVID-19.

Дякуємо, що були з нами, і підписуйтеся на канали МіК на Youtube і Soundcloud.

Підписуйтесяна нашу щотижневу розсилку!

Створено за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” у рамках проєкту “Компетентна комунікація змін у сфері мобільності”. Огляд відображає позицію авторів і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду “Відродження”

01030 Київ, Україна
Вул. Пирогова, 10Г
т./факс +38 (044)2386843, 2308376
office.europewb@gmail.com

Сайт створено в рамках Ініціативи з розвитку аналітичних центрів, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» (МФВ) у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів (TTF) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні (SIDA). Відповідальність за зміст сайту несе ГО «Європа без бар’єрів». (С) 2009-2020 ГО «Європа без бар’єрів». Усі права захищено
Flag Counter
Показати
Сховати