25 квітня Європейська Рада опублікувала на офіційному веб-сайті інформацію про затвердження пропозиції щодо створення «Європейської системи інформації про подорожі та авторизації» (ETIAS) для посилення контролю та перевірки громадян країн, які мають безвізовий режим. У порівнянні з попередньою версією, у проекті змінилася вартість обробки заявки на авторизацію, яка тепер складатиме 7 євро.
Згідно з повідомленням, громадяни країн, які не є членами ЄС, зможуть подорожувати без віз як і раніше, але до поїздки в Шенгенську зону їм доведеться подати заявку на «авторизацію» даних, обробка якої коштуватиме 7 євро. Авторизація буде дійсна протягом трьох років або до закінчення терміну дії проїзного документа (закордонного паспорта).
Інформація, надана заявником, буде автоматично звірена з відповідними базами даних, на предмет наявності підстав для відмови у дозволі на проїзд.
“Не варто боятися нових правил. Це загальносвітова тенденція – достатньо згадати, що практично одночасно з ЄС схожі норми про попереднє повідомлення для громадян низки країн планує запровадити Україна. Крім того, не варто забувати, що це питання безпеки не тільки громадян ЄС, а й тих, хто туди подорожує, адже якщо система працюватиме ефективно, вона стане додатковим бар’єром для злочинців і терористів. Порівняння з візовим режимом не надто релевантні, оскільки ця система вимагатиме значно менше часу, зусиль і коштів для отримання авторизації, аніж отримання візи”, – Ірина Сушко, виконавчий директор “Європи без бар’єрів”.
У разі, якщо дані заповнені правильно і громадянин має відповідне право на «авторизацію», а також не становить загрози для Европейського Союзу, він отримає підтвердження. Очікується, що процедура триватиме не більше кількох хвилин чи навіть секунд.
В іншому разі, якщо є застереження від ETIAS, дані заявника будуть перевірені вручну протягом 4 діб (96 годин).
Попит на шенгенські візи впав удвічі – статистика
Перед в’їздом до Шенгенської зони ЄС, пасажир повинен, крім усіх необхідних документів, пред’явити чинну авторизацію. Але остаточне рішення про в’їзд все ж ухвалює працівник прикордонної служби.
Наступним етапом буде передання проекту до Європейського парламенту, а потім – до Ради ЄС для схвалення.
Пропозиція про створення системи ETIAS була оприлюднена Єврокомісією 16 листопада 2016 року. Деякі норми проекту час від часу змінюються. Наприклад, спершу в проекті закладали вартість авторизації 5 євро, а згодом підняли її до 10.
Безвіз не скасують. Як працюватимуть системи ETIAS і EES
Згідно з проектом Єврокомісії, реєстрація в системі буде обов’язковою для громадян усіх «безвізових» для ЄС країн: США, Канади, Австралії, Молдови, Грузії, України, а також інших приблизно 60-ти країн та територій.
Водночас у системі ETIAS не потрібно буде реєструватись:
- власникам довгострокових віз,
- учасникам місцевого прикордонного руху,
- громадянам з дипломатичними паспортами,
- членам екіпажу суден або літаків під час здійснення служби,
- членам сім’ї громадян ЄС та громадян третіх країн, які користуються правом вільного пересування в ЄС та мають дійсну карту проживання,
- особам яких визнано біженцями, особам без громадянства,
- іншим особам, які проживають в ЄС та мають проїзний документ, виданий державою-членом ЄС.