Найпопулярніший варіант – літаком. На другому місці – наземний кордон з Польщею.
Близько 34% українців перетинали державний кордон хоча б один раз протягом останніх чотирьох років (з 2017 року).
Про це свідчать результати опитування, організованого аналітичним центром “Європа без бар’єрів” у співпраці з Фондом Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва.
Діаграма 1. Чи перетинали ви кордон України за останні 4 роки?

У регіональному розрізі дещо частіше перетинали кордон мешканці Західного регіону (41%), а між серед мешканців Центру, Півдня та Сходу України перетинали кордон приблизно однакові частки громадян (близько 30-34%).
Діаграма 2. Чи перетинали ви кордон України за останні 4 роки? Віковий розподіл

Більш суттєвими є відмінності за віком та матеріальним становищем. Українці молодшого віку істотно частіше перетинають кордон, аніж громадяни старшого віку: серед наймолодшої вікової категорії (18-29 років) близько 46% протягом останніх чотирьох років перетинали кордон; натомість серед найстаршої вікової категорії (старше 70 років) перетинали кордон лише 13%.
Діаграма 3. Чи перетинали ви кордон України за останні 4 роки? Матеріальний стан

Серед найменш матеріально забезпеченої категорії лише 17% громадян перетинали кордон протягом останніх чотирьох років, а серед більш заможних близько половини (52%) виїжджали за межі країни.
Діаграма 4. Яку ділянку кордону ви перетинали?

Найчастіше українці перетинали повітряний кордон України при подорожах літаком (52%). Ще 40% відзначили, що вони перетинали наземний кордон із Польщею, близько 17% перетинали наземний кордон з РФ, ще 13% перетинали наземний кордон з Угорщиною. Наземні кордони з іншими державами перетинали менше 10% українців. Лише близько 3% перетинали лінію розмежування з окупованими ОРДЛО чи адмінмежу з окупованим Кримом.
Варто зауважити, що показники за напрямком перетину стосуються лише тих, хто перетинав кордон, тобто щоб оцінити частку від населення України загалом, варто поділити показник на три. Наприклад, літаком перетинали кордон 52% від тих, хто перетинав кордон за останні 4 роки, і приблизно 17,3% від населення України загалом.
Діаграма 5. Проблеми кордону

Українці, які перетинали кордон, найчастіше згадують черги та довге очікування як проблему, з якою вони стикалися (63%). Ще третина говорять про фізичний дискомфорт через брак інфраструктури (недоступність туалетів, укриття від сонця та дощу тощо). Також 32% серед проблем при перетині кордону згадують складну бюрократичну процедуру. 22% говорили про засміченість, неприємний зовнішній вигляд будівель. Решту проблем згадували рідше, а 27% сказали, що не стикалися з жодною із перелічених проблем.
Про довге очікування та черги частіше говорять ті, хто перетинав наземний кордон. Так само люди, які мають досвід перетину наземних кордонів, частіше говорять про фізичний дискомфорт через брак інфраструктури. Користування повітряним транспортом виглядає найбільш комфортним для подорожувальників.
****
Дослідження проведене Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з Київським міжнародним інститутом соціології з 22 жовтня по 12 листопада 2021 року методом CATI (телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера) на основі випадкової вибірки номерів мобільних телефонів. Дослідження проведено на замовлення громадської організації «Європа без бар’єрів» у рамках проєкту “Багатокомпонентна громадська підтримка реформ, пов’язаних з інтегрованим управлінням кордонами”.
Опитування проводилося у всіх областях України, окрім окупованих територій АР Крим та окупованих районів Донецької та Луганської областей. Усього опитано 2003 респонденти, вибірка репрезентативна для дорослого населення (віком 18 років і старше) України. Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищує: 2,4% для показників, близьких до 50%, 2,1% — для показників, близьких до 25%, 1,5% — для показників, близьких до 10%.
Повний текст результатів опитування (PDF)
Фото: Пункт пропуску Орлівка-Ісакча, porom.org