Як виглядає візова політика України (карта)

Згідно з опрацьованими “Європою без бар’єрів” даними сайтів МЗС і ДПСУ, станом на грудень 2019 року Україна дозволяє безвізовий в’їзд на свою територію громадянам всього 71 країни/території, тоді як громадяни з іще 173 країн і територій повинні оформлювати візи (після того, як запрацюють нещодавно підписані безвізи з Еквадором і Маршаловими островами, співвідношення буде 73/171). Якщо рахувати тільки держави-члени ООН, то зі 193 країн 69 мають право на безвізовий в’їзд в Україну, і ще 123 – ні (71/121 після початку безвізу з Еквадором і Маршаловими островами).

В українській візовій політиці можна виділити дві чіткі групи країн за ступенем суворості вимог до оформлення віз: 52 «країни електронної візи» та 70 «країн міграційного ризику», 3 з яких при цьому мають безвіз з Україною (Росія, Таджикистан і Киргизстан). Перші можуть порівняно просто і швидко оформити е-візу на термін до 30 днів, другі – мають, крім стандартних консульських процедур, пройти ще й додаткові фільтри, зокрема, співбесіду та перевірку Службою безпеки. У решті країн і територій діють стандартні консульські процедури.

Перелік країн електронної візи

Перелік країн міграційного ризику

Візова політика України – всі країни (станом на 1 грудня 2019)

Українська візова класифікація має яскраво виражені регіональні акценти. Практично вся Африка з точки зору України – «країни міграційного ризику». Побачити візову політику нашої країни в глобальному масштабі можна на цій карті.

Карта візової політики України (1920х1080)

Такий стан справ призводить до того, що

країна не використовує достатньою мірою свій потенціал у сферах туризму та контактів між людьми.

Перетинів кордону іноземцями начебто багато — 14,6 млн у 2017 р., але більшість із них (8,8 млн) — це поїздки громадян сусідніх Молдови, Білорусі та Росії. За цей же рік дипломатичні установи України видали іноземцям 87 тис. віз (на 17 тис більше, ніж у попередній). У 2018 р. ситуація поліпшилася, але все одно Україна видала лише 143 тис. віз на майже 130 візових держав, з яких 100 тисяч – короткострокових, а також майже 6 тис. — електронних віз.

Зазвичай обмеження виправдовують міркуваннями безпеки, однак усебічний аналіз візової політики показує, що частини з них можна уникнути, не поступаючись безпековою складовою.

Серед основних недоліків, які виявив аналіз, проведений «Європою без бар’єрів»,

непрозорість і незручність процедур, необхідність особисто подавати документи у консульства, які можуть бути навіть в інших країнах, високий відсоток відмов у країнах міграційного ризику, частина з яких можуть бути необґрунтованими, порівняно високі вимоги до фінансового забезпечення, неможливість швидко спланувати поїздку до України.

За підсумками аналізу законодавства та консультацій з іноземцями-користувачами українських консульських сервісів,  представниками державних органів влади, туристичного бізнесу ми сформували низку рекомендацій для Кабінету міністрів і Міністерства закордонних справ. Найголовніші з них ми публікуємо тут та закликаємо публічно їх підтримати усіх зацікавлених. Збір підписів триватиме 10 днів, після чого їх буде спрямовано до цих органів як офіційне звернення.

Ми вважаємо, що виконання цих рекомендацій стимулюватиме розвиток української економіки за рахунок туризму і транспортних перевезень, а також сприятиме розвитку людського потенціалу за рахунок контактів між людьми. Водночас воно не зашкодить безпековій ситуації, а переваги від цих рішень компенсують  часткову втрату прибутку від візових зборів. Рекомендації спрямовані на спрощення доступу в Україну для іноземців та підвищення привабливості країни для мандрівників поряд із дотриманням норм безпеки в контексті безпекових і міграційних ризиків.

Рекомендації МЗС України та Кабінету Міністрів щодо розвитку візової політики України

  1. Розширити перелік країн і територій, для громадян яких доступна електронна віза – новація, яка отримала дуже позитивні відгуки від користувачів. Першими можуть стати країни та території, де зараз оформлюється віза за звичайною процедурою – Індія, ПАР, Саудівська Аравія, Філіппіни, Гренландія
  2. Відмовитися від принципу взаємності у формуванні тарифів візового збору, запровадити уніфіковану систему тарифів для всіх країн. Це дозволить знизити тариф для тих країн, де він вищий за стандартний. Також єдиний тариф спростить усі пов’язні розрахунки
  3. Переглянути вимоги до фінансового забезпечення під час перебування в Україні, яке має відповідати вартості харчування і дешевого житла (приблизно 30-35 євро на добу). Зараз забезпечення вираховується за складною формулою, і складає 20 прожиткових мінімумів, або близько 45 євро на добу в розрахунку на місяць, і значно більше – для коротших поїздок.
  4. Запровадити можливість «спонтанної поїздки» – це можна зробити через короткостроковий або транзитний безвіз, або поновивши видання віз на кордоні, або запровадивши «миттєві» електронні візи за додаткову плату. Це відкриє країну для тразитних туристів і бізнес-контактів.
  5. Визнати Шенгенські візи підставою для в’їзду в Україну громадян третіх країн, у разі потреби – з обмеженнями за періодом дозволеного перебування та за країнами походження. Це також сприятиме туризму і контактам між людьми
  6. Створити механізм регулярної оцінки переліку країн міграційного ризику (не рідше як раз на два роки). Це дозволить гнучко реагувати на зміни ситуації в цих країнах.

Закликаємо підписувати та поширювати ці рекомендації заради більш відкритої, привабливої, успішної і безпечної  України.

Підтримати рекомендації

Публікація базується на даних, отриманих у рамках проекту “Сприяння реалізації ефективної візової політики України, який виконує “ГО «Європа без бар’єрів» під егідою Української Національної Платформи Форуму Громадянського суспільства Східного Партнерства за сприяння Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках  грантового компоненту проекту «Громадська синергія»

01030 Київ, Україна
Вул. Пирогова, 10Г
т./факс +38 (044)2386843, 2308376
office.europewb@gmail.com

Сайт створено в рамках Ініціативи з розвитку аналітичних центрів, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» (МФВ) у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів (TTF) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні (SIDA). Відповідальність за зміст сайту несе ГО «Європа без бар’єрів». (С) 2009-2020 ГО «Європа без бар’єрів». Усі права захищено
Flag Counter
Показати
Сховати