Жити біля кордону. Громади Шегинь і Угринова

Метою цього дослідження є побачити точнішу та ширшу картину, можливості та проблеми українсько-польського кордону як найбільш завантаженого кордону в Україні. Головними героями дослідження є місцеві спільноти, адже саме вони є основними користувачами та бенефіціарами кордону. Ми вивчали, як люди сприймають українсько-польський кордон і  як кордон впливає на їхнє повсякденне життя.

Дослідження зосередилося на двох спільнотах. Населений пункт Шегині розташований поруч із найстарішим та найбільш переповненим ПП для автомобілів, вантажівок, автобусів і пішоходів, а маленьке село Угринів –  лише за кілька сотень метрів від абсолютно нового ПП спільного контролю.

У першій частині цього дослідження ми розглядаємо вплив кордону на стиль життя людей і на їхній світогляд.

У другій частині – звертаємо погляд на особливості сприйняття і реалії процесу перетину кордону через два ПП.

Остання частина дослідження присвячена політиці управління українським кордоном та відносинам з Польщею, оскільки рішення, які ухвалюють центральні органи влади, не можуть не впливати на місцеві громади.

Читати Жити біля кордону. Громади Шегинь і Угринова (PDF)

English version (PDF)

Дослідження здійснено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» в межах проекту «Побудова безпечних і людяних кордонів через громадську оцінку українсько-польського кордону». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду «Відродження».

Текст і аналіз: Руслан Мініч

Дослідницька команда: Ірина Сушко, Катерина Кульчицька, Руслан Мініч, Павло Кравчук


Ключові пункти та висновки


  • Мешканці сіл Угринів та Шегині, які живуть поряд з кордоном, сприймають його дуже прагматично. Для них кордон – важливе джерело доходу. Навіть різноманітні культурні ініціативи, проекти зі стимулювання туризму та стимулювання контактів між людьми спрямовані на залучення інвесторів та іноземних коштів, аби ті прискорили економічний розвиток Сокальського і Мостиського районів. У повсякденному житті майже немає міжетнічної напруги.
  • Удосконалення прикордонної інфраструктури й економічний прогрес як наслідок цього могли б стати для місцевих громад Угринова додатковим фінансовим заохоченням брати участь у реформі децентралізації, оскільки лише так вони отримають нові прямі джерела доходів та більше повноважень їх витрачати.
  • Люди наголошують на туристичному потенціалі регіону – який має красиву недоторкану природу та стародавню архітектуру. Це дуже відчутно в Угринові і Сокалі. Пішохідний перехід, та, можливо, пункт пропуску через річку Буг могли б надати додатковий поштовх для різноманітних туристичних проектів.
  • Місцеві жителі майже не розуміють, як вони можуть впливати на політичні рішення, пов’язані з кордоном, і на рішення, які стосуються їхнього повсякденного життя. Надавши місцевим органам більше повноважень та доступні канали комунікації з тими, хто ухвалює рішення на центральному рівні, можна підвищити ефективність управління кордонами. Таке перенесення на український ґрунт принципу субсидіарності відповідає курсу на європейську інтеграцію.
  • Довгі черги – це основна проблема на ПП «Угринів» та «Шегині». Крім того, вони перешкоджають економічному розвитку міста Львів, розташованого за 70 км від лінії кордону, хоча ця проблема пом’якшується завдяки дешевим авіарейсам і поїздам. З іншого боку, у сприйнятті місцевих жителів черги виглядають як дискримінація. Причини проблеми дуже розмаїті, а тому її вирішення вимагає багатьох інших позитивних змін, включно зі змінами в інфраструктурі й протидією корупції.
  • Нові ПП можуть підвищити пропускну спроможність кордону лише за умови наявності хороших автомобільних доріг, що ведуть до них та до інших ПП. В іншому разі вони обслуговуватимуть лише місцевих «човників». Останніх негативно сприймають в районах, віддалених від кордону, тоді як мешканці Угринова і Шегинь не вважають їх проблемою.
  • Автоматизація митних перевірок та електронні черги могли б сприяти вирішенню проблем довгих черг і протидії корупції.

01030 Київ, Україна
Вул. Пирогова, 10Г
т./факс +38 (044)2386843, 2308376
office.europewb@gmail.com

Сайт створено в рамках Ініціативи з розвитку аналітичних центрів, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» (МФВ) у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів (TTF) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні (SIDA). Відповідальність за зміст сайту несе ГО «Європа без бар’єрів». (С) 2009-2020 ГО «Європа без бар’єрів». Усі права захищено
Flag Counter
Показати
Сховати