Кордон Україна-ЄС. Огляд новин за листопад-грудень 2021 року

Головні новини, пов’язані з кордоном Україна-ЄС, за період з 4-го листопада 2021 року по 10 січня 2022 року

І. ПЕРЕТИН КОРДОНУ ТА ПАНДЕМІЧНІ ОБМЕЖЕННЯ

Україну виключили з “білого списку” ЄС

9 листопада 2021 року Україну та Сингапур виключили із “білого списку” країн, громадянам яких рекомендовано дозволяти туристичні поїздки до Європейського Союзу. На той час Україна перебувала на піку хвилі захворюваності, яка розпочалася у вересні, з понад 20 000 нових випадків на добу. Станом на кінець грудня 2021 – початок січня 2022 захворюваність суттєво впала (щоденно фіксується від 3 до 7 тисяч випадків на добу), однак рішення про повернення України до “білого списку” ЄС поки не ухвалено.

Після виключення України зі списку та зростання захворюваності в Європейському Союзі багато країн ЄС посилили вимоги до в’їзду мандрівників з України.


Скорочення термінів чинності сертифікатів

Європейська Комісія 21 грудня ухвалила рішення про скорочення термінів дії сертифікатів про вакцинацію до 9 місяців замість одного року. Україна вже планує аналогічно скоротити термін дії сертифікатів, виданих в Україні.


Бустерні вакцини в Україні

З 6 січня в Україні дозволили робити “бустерну” третю дозу щеплення від COVID-19. Оптимальний термін ревакцинації – від 6 до 9 місяців після завершення первинного курсу вакцинації незалежно від того, якою вакциною щепилася людина. Електронний сертифікат про третю дозу має з’явитися у “Дії” до кінця січня 2022 року.


Нова вакцина визнана ЄС

Європейське агентство з лікарських засобів (ЕМА) рекомендувало надати умовний дозвіл на використання вакцини від коронавірусу Nuvaxovid від американської компанії Novavax.

Про це регулятор оголосив 20 грудня, пише “Європейська правда”.

Це вже п’ята вакцина, яку ЕМА рекомендувало до схвалення – на додачу до Pfizer-BioNTech, AstraZeneca, Moderna i Janssen. Вакцину рекомендують схвалити для людей від 18 років.


Святкові” черги на кордоні

Традиційно у перед- і післясвятковий період на наземному кордоні України з Польщею, Словаччиною та Угорщиною утворилися значні черги спершу на в’їзд в Україну, а потім – на виїзд.

Так, 24 грудня сотні автомобілів стояли у черзі на в’їзд в Україну з польського боку кордону. Мандрівники розповідали журналістам, що чекають у чергах по 6-8 годин. 9-10 січня масштабні черги утворилися на виїзді з України до Польщі, Словаччини та Угорщини.

Актуальну ситуацію з чергами можна відстежувати на фейсбук-сторінці Західного регіонального управління Державної прикордонної служби (оновлюється щотри години).


Запуск системи реєстрації подорожей ETIAS знову переносять

Євросоюз відклав на завершення 2022 року запуск системи ETIAS, за якою мандрівники з безвізових країн мають платити збір у 7 євро раз на три роки для авторизації своїх поїздок, що означає, що ця оплата не стане обов’язковою для громадян України до 2023 року.

Це випливає з документів профільної агенції ЄС EU-LISA, пише “Європейська правда”.


ІІ. РОЗВИТОК КОРДОНУ

Пункти пропуску недофінансують на 2,9 млрд грн*

В ухваленому 2 грудня держбюджеті-2022 закладено 26% від запланованих коштів на пункти пропуску.

План заходів з облаштування пріоритетних пунктів пропуску на 2021—2023 роки передбачає, що в 2022 році буде проведено роботи з реконструкції, будівництва та облаштування понад 20 пунктів пропуску, у тому числі 17 – на кордоні з Європейським Союзом. У Плані закладено потребу в фінансуванні цих робіт в обсязі 4 млрд 488 млн 425,7 тис грн. З них 421,9 млн – це кошти “польського кредиту”, а решта 4 млрд 66,5 млн – з державного бюджету “або інших джерел фінансування, не заборонених законодавством”.

Разом з тим, у бюджеті на 2022 рік на фінансування цієї програми закладено лише 1,085 млрд гривень , тобто близько 26% від необхідного.

Водночас у листопаді 2021 року уряд виділив 214 млн грн на укріплення кордону з Білоруссю, які отримають ДПСУ, Нацгвардія та Міноборони.

*інформацію оновлено


Розробка Плану заходів Стратегії ІУК на 2023-2025 роки

У грудні 2021 року представники профільних органів державної влади, міжнародних організацій і “Європи без бар’єрів” протягом двох тижнів працювали над розробкою Плану заходів з виконання Стратегії інтегрованого управління кордонами на 2023-2025 роки.

Стратегічні сесії з розробки нового Плану заходів було проведено за підтримки проєкту “Підтримка ЄС у зміцненні інтегрованого управління кордонами в Україні (EU4IBM)”.

Стратегію інтегрованого управління кордонами в Україні було ухвалено у 2019 році. Чинний План заходів з її виконання охоплює 2020-2022 роки.


Триває реконструкція пункту пропуску “Ужгород”

Про це повідомляє ДМСУ.

На сьогодні проведена заміна мережі водопостачання, водовідведення та електроживлення. Ведуться роботи з асфальтування.

Планується збільшення кількості смуг в обох напрямках симетрично пункту пропуску на суміжній стороні. Загалом передбачено 8 смуг для руху легкових авто, 2 смуги для руху пасажирських автобусів та 2 смуги руху для пішоходів і велосипедистів.

Відповідно до Плану заходів з облаштування пріоритетних пунктів пропуску на 2021-2023 роки, для завершення реконструкції передбачено фінансування у розмірі 146 мільйонів гривень. Зокрема, у 2021 році 126 млн грн виділено для відбудови пасажирської ділянки. Ще 20 мільйонів має надійти у 2022 році на створення системи відеоконтролю та зважування.


Прикордонники отримали ще 5 вертольотів AIRBUS H125

У листопаді-грудні 2021 року в Україну прибули 5 вертольотів AIRBUS H125, закуплених Україною для Державної прикордонної служби. Ще 2 прибули у січні 2021 року. Всього їх має бути 24.

Ці гвинтокрили оснащені оптико-електронною системою спостереження, яка дозволяє вести моніторинг, в тому числі у інфрачервоному режимі. При цьому тепловізійна камера здатна виявити транспортний засіб на відстані до 20 кілометрів. Обладнання дає можливість не лише вести запис відео у високій якості, а й за допомогою супутникового обладнання в режимі реального часу передавати його.

Також гвинтокрили облаштовані системою оповіщення з гучномовцями та спеціалізованими авіаційними прожекторами, які можуть використовуватися синхронно з системою оптико-електронного спостереження.


ІІІ. МІЖНАРОДНА СПІВПРАЦЯ

Новий проєкт з посилення спроможності ДПСУ за підтримки США

Держприкордонслужба та Посольство США започаткували проєкт з посилення безпеки північної і східної ділянок кордону України. Відповідну угоду було підписано 10 грудня. Загальний обсяг допомоги складе приблизно 20 мільйонів доларів.

Проєкт передбачає можливість надання Держприкордонслужбі безпілотних авіаційних систем, спецтранспорту, засобів відеомоніторингу, зв’язку, екіпірування тощо.


У Львові відбулася зустріч в рамках транскордонного співробітництва з ЄС

Про це повідомляє ДПСУ.

З 3 по 4 листопада у Львові відбулися заключні засідання керівних комітетів в рамках програми транскордонного співробітництва «Україна – Польща – Білорусь 2014-2020» за проєктами «Удосконалення системи спостереження на українсько-польському кордоні (Центральний сектор)» PLBU.04.02.00-UA-0239/17-00 та «Удосконалення системи спостереження на українсько-польському кордоні (Південний сектор)» PLBU.04.02.00-UA-0205/17-00.

У засіданнях взяли участь представники Адміністрації Державної прикордонної служби України, Західного регіонального управління, Львівського прикордонного загону та Надбужанського і Бещадського відділів Прикордонної варти Республіки Польща.

Під час зустрічі українські та польські сторони обговорили результати реалізації проєктів, питання інформування та фінального звітування. Серед іншого, сторони узгодили розвиток співробітництва у межах чергового етапу програмного періоду на 2021 – 2027 роки.

Загалом в рамках проєктів за підтримки Європейського Союзу для Львівського прикордонного загону закуплено 6 мобільних телевізійних комплексів, 16 патрульних автомобілів «Reno Duster», 115 портативних радіостанцій «Motorolla», 18 автомобільних та 4 стаціонарні радіостанції.


IV. ПУБЛІКАЦІЇ ТА ДОСЛІДЖЕННЯ

Третина українців хоча б раз були за кордоном з 2017 року

Близько 34% українців перетинали державний кордон хоча б один раз протягом останніх чотирьох років (з 2017 року).

Про це свідчать результати опитування, організованого аналітичним центром “Європа без бар’єрів” у співпраці з Фондом Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва.

Українці, які перетинали кордон, найчастіше згадують черги та довге очікування як проблему, з якою вони стикалися (63%). Ще третина говорять про фізичний дискомфорт через брак інфраструктури (недоступність туалетів, укриття від сонця та дощу тощо). Також 32% серед проблем при перетині кордону згадують складну бюрократичну процедуру. 22% говорили про засміченість, неприємний зовнішній вигляд будівель. Решту проблем згадували рідше, а 27% сказали, що не стикалися з жодною із перелічених проблем.


Дослідження та інформування: три нові проєкти про кордони

У кінці 2021 року в Україні запустили три нові проєкти з дослідження, аналізу, адвокатування та інформування про питання, пов’язані з кордонами України.

Проєкт “Багатокомпонентна громадська підтримка реформ, пов’язаних з інтегрованим управлінням кордонами”, який реалізує “Європа без бар’єрів” за підтримки Європейського Союзу, спрямований на аналітичну підтримку, налагодження комунікації між учасниками процесів управління кордонами та сприяння у їх комунікації з громадськістю.

Головними амбіціями проєкту є підвищити в суспільстві обізнаність про інтегроване управління кордонами та зацікавлення кордоном, довіру до учасників процесів на кордонах, а також залучити до обговорення та вирішення проблем кордону якнайширше коло учасників з центральних і регіональних органів виконавчої влади, парламенту, органів місцевого самоврядування, експертного середовища, громадського сектору, бізнесу та медіа.

Проєкт “Дунайський пором співпраці з ЄС – “Орлівка-Ісакча”, який реалізує ГО “Місцева асоціація органів місцевого самоврядування “Стратегія ЄС для Дунайського регіону” за підтримки Мі;народного фонду “Відродження” та Європейського Союзу (EU4USociety), спрямований на налагодження співпраці прикордонних громад Одеської області (Ренійська, Ізмаїльська, Сафьянівська, Суворівська, та Болградська ОТГ) із сусідніми громадами у Румунії (Тульча, Галац, Бреїла), а також спільне використання потенціалу нового поромного пункту пропуску Орлівка-Ісакча.

Проєкт “Адвокація облаштування сервісних зон міжнародних пунктів пропуску Самбірського району Львівської області” передбачає дослідження та адвокацію облаштування сервісних зон перед пунктами пропуску Смільниця-Кросьценко та Нижанковичі-Мальховіце на українсько-польському кордоні. Проєкт реалізує ГО “Інший підхід” за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” та Європейського Союзу (EU4USociety).

Фото: ДПСУ

*****

Матеріал створено у рамках проєкту “Пошук оптимальних моделей управління кордонами для поліпшення роботи кордонів України з країнами ЄС” за підтримки Міжнародного Фонду “Відродження” Висловлені думки не обов’язково відображають позицію Міжнародного фонду “Відродження”

01030 Київ, Україна
Вул. Пирогова, 10Г
т./факс +38 (044)2386843, 2308376
office.europewb@gmail.com

Сайт створено в рамках Ініціативи з розвитку аналітичних центрів, яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» (МФВ) у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів (TTF) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні (SIDA). Відповідальність за зміст сайту несе ГО «Європа без бар’єрів». (С) 2009-2020 ГО «Європа без бар’єрів». Усі права захищено
Flag Counter
Показати
Сховати